Когато полезното е приятно, то е многократно по-полезно. Това е подходящият надслов за равносметката от поредното лято, в което големите ни държавни университети организираха международни летни семинари по български език и култура. Така те печелят приятели на страната и езика ни и дават възможност на чуждестранни студенти, преподаватели, преводачи и други заинтересувани да опреснят познанията си в автентична езикова среда. За съжаление войната в Украйна засегна и тази мирна и хуманна дейност.
Югозападният университет трябваше да отмени възстановения преди 5 години летен семинар, тъй като група курсисти от Украйна не можаха да дойдат, споделя проф. Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет. Тя е убедена, че за българистиката в чужбина и за поддържането на интереса към езика, културата и историята на страната ни трябва да се полагат системни грижи и отчита някои положителни стъпки, предприети от държавата.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Софийският университет има най-дългогодишна традиция в организирането на летен семинар за чужденци. Тази година той е 59-и по ред (заради едното пропуснато поради пандемията лято). Интересът е стабилен, както и тенденцията да се събират хора с различни интереси и степен на владеене на езика. Проф. Панайот Карагьозов, дългогодишен директор на Летния семинар, ни запознава с трима от курсистите. Георгиос Папастоянидис е от Солун и има професионални и емоционални мотиви да опознае България, езика и историята ни, в която намира много общи неща с гръцката. Роман Сахаров е от Русия, но е студент в Полша и се интересува от езика на съвременните медии. Лех Церам е поляк, студент в Лодзкия университет, с българския се справя толкова добре, че не се бои да се впусне в дебрите на родния хип-хоп.
Целия разговор с проф. Карагьозов, Георгиос Папастоянидис, Роман Сахаров и Лех Церам можете да чуете в звуковия файл.
По традиция Великотърновският университет събира най-много курсисти в Международния летен семинар по български език и култура. Тази година те бяха 78 от 24 държави. Доц. Валерия Тодорова, зам.-директор на семинара, разказва как са организирани заниманията за групите с различно равнище на езика и за богатата културна програма, включваща занимания по български фолклор и посещения на интересни и красиви места. Карим Абделати е археолог от Египет, в България намира интересни обекти, но и самата ни страна му харесва много.
Разговора с доц. Валерия Тодорова и Карим Абделати можете да чуете в звуковия файл.
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg