Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За музеите – поглед "отвътре"

Д-р Кирил Алексиев в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

"…Искам да благодаря, че давате трибуна именно на това – да говорим за проблемите, не само за хубавите неща – не да се похвалим, а да очертаем проблемите, които всъщност спъват развитието на българското музейно дело… Интересен факт за слушателите е, че "Европейски паралели – за музея, за галерията" е първото предаване, което обърна въобще внимание за проблемите в българската музейна колегия – още преди да започнат да се тиражират в другите големи медии тези проблеми, за които говорим. И всъщност вие сте положили основата на една дълга традиция да се разговаря въобще за българските музеи, което заемат много важно място в културния живот на България…" С тези думи, д-р Кирил Алексиев, директор на Регионалния исторически музей в град Благоевград, започна своето изложение за състоянието на музейните институции у нас. Отново поканихме д-р Алексиев да гостува в предаването, но този път за да изрази своето експертно мнение за все още нерешените проблеми, които пречат на развитието на музеите.

Борис ХаджийскиНепопулярни са темите за състоянието на фондохранилищата и сградния фонд, недобрата комуникация с отговорните институции и много други. Своята позиция по темите в предаването сподели и Борис Хаджийски, директор на Регионалния исторически музей в град Пазарджик и председател на Националното сдружение "Български музеи". С голямо задоволство той сподели, че след натрупания опит от "общуването" с отговорните институции през отминалите месеци, може да се определи като успешна работата на Сдружението, както и на цялата музейна колегия, за да се постигне едно положително отношение към ролята и мисията на музеите в България. Оптимистично прозвучаха и неговите думи: "…И ние сме сигурни, че хората, които ръководят тези институции, от които зависят финансовите средства за българските музеи и настоящето и бъдещето на българските музеи, ще разберат най-накрая, че опазването и представянето на българското културно-историческо наследство е много важна мисия на българската държава като цяло, не само на българските музеи и това е защита на българската идентичност..!"


Снимки: Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50