Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да научите повече за здравето си от стойката на тялото?

Общество по интегрирана постурология
Снимка: Общество по интегративна постурология

Постурологията е наука за правилната стойка и е свързана със способността на човешкото тяло да поддържа баланс. За изучаването ѝ се използват методите от отоневрологията, неврологията, офталмологията и ортодонтията. Неправилната стойка на тялото крие заплаха за общото здраве на пациентите.

Колко здрави или колко болни сме, анализирайки стойката на тялото, коментират в "За здравето" д-р Венцислав Стоев, председател на Българската асоциация по постурология, и д-р Мариета Караджова, невролог.

"Бях на курс по имплантология в Италия при д-р Михаел Лопес. След курса той ме попита “Как сте, д-р Стоев, с постурологията в България?”. Отговорих: Аз не зная какво е това. Той ме заведе в една от стаите в клиниката си, където видях оборудване, каквото не бях виждал дотогава. Там видях компютърна програма и ми бяха представени случаи, в които се доказа още веднъж връзката между всички части на тялото. Показано ми бе как работят заедно лекари, зъболекари, кинезитерапевти, невролози, офталмолози. Посетих и Центъра за обучение по постурология", разказва д-р Венцислав Стоев. 

Науката за правилната стойка свързва различни специалности, като обединява невролози, зъболекари, офталмолози, ортопеди, кинезитерапевти, рехабилитатори, в зависимост от конкретния случай. Това е специалност, която се занимава с индивидуалните особености на човека в цялост. Тя е изключително полезна при неясни болкови синдроми и затруднени диагнози.

"Стойката ни помага да четем, какво се случва с човека. Всички проблеми, които той е имал. Дали с вътрешните органи, дали емоционално – всичко това се отразява на стойката. Ние се учим как по стойката на човека да отриваме тези неща“, посочва д-р Мариета Караджова.

Всички органи са подвластни на гравитацията и тялото трябва да се справи с нея. Всеки човек има собствен начин, по който да се справя с различните компенсаторни механизми, които има. Основната идея тук не е да търсим идеалната, изправена стойка, а тази, която е най-удобна и възможна за конкретния човек. Има хора, които са изключително изправени, но много често се оказва, че те пък например имат много сериозни психоемоционални проблеми, заради което се е получил психосоматично много висок тонус на мускулите и в резултат на това те ходят така изпънати, като струни, което не е добре за здравето.

"Когато правим анализ на стойката, не просто гледайки, а анализирайки с определени методи, ние виждаме съотношението между ставите на тялото, които започват от горната челюст, рамената, кръста и глезените и всичко това е свързано“,  казва д-р  Венцислав Стоев.

Постурологията разчита тестове, които са специфични за различните отдели на човешкото тяло. При променен тонус на страничните мускули на очите, може да се промени стойката. Ако носите ортодонтски апарат, който не е точен, може да се появят болки в колената. Или от това, че се носят обувки, които не са удобни, могат да се появят както изкривявания или болки в колената, така и в кръста, допълва д-р Венцислав Стоев.

Целия разговор с д-р Мариета Караджова и д-р Венцислав Стоев можете да чуете в звуковия файл.

Д-р Мариета Караджова е специалист невролог в София с 20-годишен опит. Тя е главен асистент към Катедрата по неврология на Медицински университет - София. Практикува мануална медицина от 2001 г., а от 2003 г. обучава в теорията и практиката на мануалната медицина лекари-специалисти по неврология, физикална и рехабилитационна медицина.

Д-р Венцислав Стоев е зъболекар, доктор по клинична психология, експерт по постурология и интегративна медицина. За пръв път прилага в България и открива пътя на постурологията – науката за стойката на човека. През 1981 г. завършва Стоматологичния факултет в София. През 2005 г. – магистратура по Клинична и консултативна психология към СУ “Св. Кл. Охридски” и защитава дисертация за преодоляване на страха от стоматологично лечение през 2016 г., а през 2018 г. специализира в Рим интегративна постурология при проф. Заварела и се дипломира в Университета “Жан Моне” в Брюксел.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35