Виктор Божинов изтегли филма си "Бягство" от конкурса за определяне на българската номинация за "Оскар" за чуждоезичен филм, след като в края на миналата седмица бяха обявени деветте заглавия, предложени от Националния филмов център.
Решението си режисьорът и продуцентите на филма Галя Тонева и Кирил Кирилов съобщиха с писмо до изпълнителния директор на НФЦ Петър Тодоров. В него като причина за възникналия конфликт се посочва участието на един от членовете на селекционната комисия в снимачния екип на филма. Става дума за Иван Чертов, който е асистент-оператор на "Бягство". Името му не се споменава в писмото, но "това поставя под въпрос коректността на процедурата", смятат създателите на филмовата продукция. Според тях са налице предпоставки за поредни спорове в гилдията, което им дава основание да не участват "в състезание, чийто победител е предварително известен".
В "Какво се случва" Виктор Божинов обясни, че конфликтът на интереси само измества фокуса от истинския проблем – "в ситуация, в която има естетически групи, не бива комисията да преобладава от едно естетическо лоби", защото това означава, че "всички филми, които имат по-различно разбиране за това как се прави кино и кое е стойностно в киното, са автоматично отсвирени". Това от своя страна се дължи на факта, че Националният съвет за кино не е конституиран докрай, тъй като процедурата е в съда. А е там, защото две от професионалните сдружения в киносредите имат претенции за начина, по който се избират организациите, част от т.нар. "широка представителност на Съвета". В Закона за филмовата индустрия ясно е регламентирано, че процедурата за избора на филмите, включени в конкурса и определянето на българската номинация, е вменена именно на Съвета за кино. Той е консултативен орган не на Националния филмов център, а на Министерството на културата.
Миналата година отново НФЦ избра селекционната комисия и предложи филмите в конкурса, но след съгласуване с министъра на културата и делегиране на правата за това лично от него. Тогава изборът на българската номинация за "Оскар" за чуждоезичен филм също създаде скандал.
След като "Страх" на Ивайло Христов беше предпочетен пред филма "Жените наистина плачат", в който участва Мария Бакалова – председателят на комисията тази година, тогавашният член на журито Теодор Ушев, обяви, че българското кино продължава да се води и кара от архаични и съмнителни принципи и авторитети.
Според Виктор Божинов киносредите у нас не са успели да си вземат нужната поука след този случай. Сега дори се откриват неточности и по отношение на показа на филмите, които участват в надпреварата за номинацията.
Кремена Димитрова от Националния филмов център обаче обясни, че всички девет заглавия, избрани за участие в конкурса, са селектирани от изпълнителната агенция след подадени заявления, а целта на НФЦ не е да създаде напрежение в гилдията, а да даде възможност на добрите български филми да достигнат до дългия списък за наградата на Американската филмова академия и да няма нулева година и в това направление.
В крайна сметка Националният филмов център наложи промяна в състава на комисията за излъчване на българския претендент за "Оскар" – на мястото на Иван Чертов вече е операторът Алексансър Станишев. Въпреки това "Бягство" няма да участва в конкурса.
Защо филмът направи решителен обратен завой по пътя към най-престижната награда за чуждоезичен филм в света на киното и какво предстои оттук нататък – чуйте в звуковия файл.
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg