Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На гости на Алберт Коен

10
Снимка: Димитрина Кюркчиева

Обичаният актьор в Израел - Алберт Коен, ангажиран в театъра, киното и дублажа, наскоро отбеляза 90 годишнината си. Доайенът на Театър "Камери" в Тел Авив е роден на 9 юни 1932 г. в София, в хубав дом на столичната улица "Раковски" 80, срещу Операта.  Още на младини емигрира в Израел. Преди това е учил в Академията за музикално и драматично изкуство, бил е част от трупата на Народния театър, играл е на неговата сцена в пиесите "Беден живот" и "Сън в лятна нощ". 

Израелската публика познава и обича Алберт Коен –той е комедиен артист, певец и акордеонист.  Ветеран е в областта на дублажа. И досега участва  в  театрални постановки и филми, въпреки достолепната си възраст. 

Вестник "Маарив" това лято посвети челна страница на 90-годишнината му. В периода 1959-1963 година актьорът създава драматичен кръжок в затвора Тел Монд и поставя пиеси. 13 години е играл и в театър "Абима". От 1966 г. до днес е част от трупата на театър "Камери" в Тел Авив.

Благодарение на журналистката Весела Райчинова, която живее и работи в Израел, срещата с Алберт Коен стана възможна.

Този топъл и сърдечен човек ни покани  в дома си в израелския град Рамат Ган. 62 стъпала водят до просторния му апартамент в  жилищната кооперация, строена някога без асансьор. 90 годишният актьор твърди, че ги изкачва всеки ден и ето така поддържа завидна форма не само по стълбището, но и в театъра. 

Алберт Коен и Димитрина КюркчиеваС охота ни показва  семейните си снимки, албумите, запазили многото  му роли в театъра, българските и израелските си спомени за големите Николай Масалитинов, Боян Дановски, Ханох Левин, Ленард Бърнстейн и други известни личности, с които е работил.

Израелският доайен на камерния театър в Тел Авив е полиглот, но с особена любов общува  на звучен български език - безценната връзка с българските му корени. Алберт Коен носталгично е скътал в паметта си родната реч - също като битовите покривки и сервизите от троянска керамика, украсили израелския му дом.

Когато го попитах с какво ще запомни България, отговори ми: "С изкуство и домати".

Димитрина Кюркчиева гостува на актьора Алберт Коен в Израел и пренесе артистичната атмосфера на уютния му дом в предаването "Какво се случва" на програма "Христо Ботев".

Целия разговор с Алберт Коен можете да чуете в звуковия файл. 

Снимки: Димитрина Кюркчиева

                     

По публикацията работиха: Наталия Маева, Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Магичните пейзажи и интериори на Алберт Хаджиганев

В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..

публикувано на 03.04.25 в 17:35
Динко Стоев

Новият ужас в картините на Динко Стоев

Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..

публикувано на 03.04.25 в 16:28

Три поколения немски художници в "Риволи"

Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Нова литература, нови възможности: Как младежите променят литературната сцена

"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..

обновено на 03.04.25 в 13:52
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месецът на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19