Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържание на:

"Танхойзер" от Рихард Вагнер, опера в три действия

Снимка: Wikipedia

Либрето: Рихард Вагнер (по сага от ХІІІ в.)
Първо изпълнение: 19 октомври 1845 г., Дрезден
Първо изпълнение в България: 30 януари 1931 г., София

Действащи лица:
Херман, ландграф на Тюрингия – бас
• Танхойзер – тенор
• Елизабет, племенница на графа – сопран
Рицари и певци:
• Волфрам фон Ешенбах – баритон
• Валтер фон дер Фогелвайде – тенор
• Хайнрих дер Шрайбер – тенор
• Битеролф – бас
• Райнман фон Цветер – бас
• Венера – сопран
• Овчарче – сопран
• Четири пажа на ландграфа – два сопрана и два алта 
 
Действието се развива в началото на ХІІІ век в Хьорзелската планина край Айзенах (първата картина) и във Вартбург.

Първо действие
Тюрингия. Рицарят Танхойзер се пробужда след дълъг сън в обятията на Венера в пещерата на богинята край Айзенах. Той е дочул в съня си камбаните на родното си място и моли да си тръгне. Богинята на любовта му разкрива красотите на своето царство, опитвайки се да го прелъсти и задържи, а когато не успява, го заплашва с нещастия. Танхойзер изрича името на Дева Мария и магията на Венера се разрушава.
Овчарче оглася с песента си долината край Вартбург. Недалеч се дочува и пеенето на поклонниците, тръгнали към Рим. В родната си земя се завръща Танхойзер. Той решава да тръгне с богомолците за Рим и да измоли прошка за греховете си. От лов се завръща ландграфът на Тюрингия – Херман. С него са най-прочутите минезингери. Един от тях – Волфрам, разпознава Танхойзер и радостно го приветства. Благородниците канят Танхойзер да участва в състезанието на рицарите-певци. Волфрам му напомня, че Елизабет все още го обича и го очаква. Танхойзер се отказва от пътуването до Рим и поема със старите си приятели към Вартбург.

Второ действие
Зала в замъка на Вартбург. Елизабет за първи път ще присъства на състезанията на певците, откакто Танхойзер е заминал. Волфрам, който също е влюбен в нея, наблюдава съкрушен щастливата среща между племенницата на ландграфа и рицаря Танхойзер. Тържествени фанфари известяват откриването на състезанието. Ландграфът обявява темата: "Какво е любовта?". Волфрам пее пръв, след него са рицарите Валтер фон дер Фогелвайде и Битеролф. Всички те възхваляват любовта като най-възвишеното чувство. Развълнуван, Танхойзер запява: "Любовта не е фалшиво себеотрицание, тя е радост и наслада!", а после, въодушевен, подема чувствения химн на Венера. Рицарите са потресени. Елизабет, макар и наскърбена от думите на Танхойзер, застава пред него, за да го защити от мечовете на разгневените мъже. Ландграфът е трогнат от силната обич на Елизабет и подарява живота на Танхойзер, но той трябва да изкупи своя грях. Едва сега Танхойзер разбира истинската същност на любовта и отново решава да отиде на поклонение в Рим.

Трето действие
Есен в долината на Вартбург. Елизабет се моли за Танхойзер. Поклонниците се завръщат от Рим, но нейният любим не е сред тях. Напразни са усилията на Волфрам да утеши девойката. Елизабет усеща близката си смърт. Когато тя си тръгва, Волфрам запява тъжна песен за звездата-вечерница. Появява се богомолец в дрипи, съсипан от умора. Това е Танхойзер. "Само когато този сух жезъл разцъфне, ще бъде опростен твоят грях" – това е бил отговорът на Римския папа на молбата на рицаря за прошка. Разкъсван от душевни терзания, Танхойзер е посетен от видение: Венера отново се опитва да го прелъсти. Волфрам му разказва за страданията на Елизабет, която е умряла от скръб. Дочува се камбанен звън, виденията на Танхойзер изчезват. Поклонници носят безжизненото тяло на Елизабет. Рицарят обезумял се втурва след погребалното шествие. Надвесен над тялото на жената, която толкова го е обичала, той вика: "Света Елизабет, моли се за мен!" – и пада мъртъв до тялото на любимата. Появяват се млади пилигрими, които с вълнение разказват за последното чудо в Рим – жезълът на папата е разцъфтял. Танхойзер е получил опрощение от Господ.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

109 години от рождението на Франк Синатра

На 12 декември, четвъртък, от 11.00 ч.  в предаването "Музикална мрежа" по програма Христо Ботев ще отбележим 109 години от рождението на американския певец и актьор Франк Синатра. (12 декември 1915 – 14 май 1998) Това ще бъде двойна годишнина, защото ще отбележим и 40 години от издаването на албума му L.A. Is My Lady от 1984 година, който е..

публикувано на 11.12.24 в 10:35

Новогодишният музикален фестивал започва на 17 декември в НДК

38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал в Националния дворец на културата ще бъде от 17 декември до 5 януари 2025 г. Както всяка година, публиката ще избира между   класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както..

публикувано на 10.12.24 в 07:50

Песента за сладки грешки на Bropunzel и DèВяра – "Не те е срам"

"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним DèВяра. Песен за онези сладки грешки, за които всъщност няма смисъл да се обвиняваме, а трябва да се наслаждаваме на живота. Деница и Константин споделят, че най-трудното и най-лесното в правенето на..

публикувано на 09.12.24 в 12:15

Рикардо Шайи открива сезона на Миланската Скала със "Силата на съдбата"

По традиция на 7 декември се открива новият оперен сезон 2024-2025 на Миланската Скала. Този път изборът е нова постановка на "Силата на съдбата" на Джузепе Верди. На диригентския пулт отново ще застане Рикардо Шайи, а това е деветата творба на италианския композитор, която той ръководи в "Ла Скала". Режисьор е Лео Мускато, а изпълнителският състав, както..

публикувано на 07.12.24 в 07:45