Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайният език на цветята

Снимка: @rumyana.emanuilidu

От исоп и див морков, до лавандула и бодил, или какви са тайните значения, които се крият зад красивото съчетаване на цветята и билките? Прекрасните илюстрации на Джесика Ру и внимателно проучените истории оживяват викторианския език на цветята в книгата "Флориография. Илюстрирано ръководство за викторианския език на цветята".

Джесика Ру е страстен илюстратор на растения и животни. Тя обича да експериментира в собствения си двор и да бъде заобиколена от изобилието на природата. Използва приглушени цветове и ритмични форми и изобразява флората и фауната със сложни детайли, напомнящи красотата на стария свят.

По време на Викторианската епоха висшата класа следва специални правила и обичаи, които забраняват директния флирт, разпитване или разговор. Този исторически период е белязан от социално неравенство, поради което хората започват да изпращат тайни съобщения, използвайки езика на цветята.  

Оказва се важно не само какви цветове и видове ще изберете, но и с коя ръка ще поднесете букета, дали той ще е изправен или обърнат надолу, когато го поднасяте, и дори в каква посока сте завързали панделката: ако е завързана надясно, посланието се отнася до този, който поднася букета. Ако панделката е завързана наляво, значението на цветята трябва да се тълкува спрямо получателя.

Букетът се поднася с дясната ръка за "да" и с лявата за "не". Символиката е валидна само когато букетът е подаден изправен, с цветовете нагоре. Когато е обърнат надолу, всичко следва да се тълкува на обратно.

Снимки: ФС на Румяна Емануилиду
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35

Обхват под 20% в скрининга за рак на маточната шийка – дали това е успех?

В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..

обновено на 07.05.25 в 12:33

Смолян отбелязва 100 години проекционни планетариуми със специален филм

На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..

обновено на 07.05.25 в 10:05

"Локалите" – новото име на агресията сред младежите

"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..

публикувано на 07.05.25 в 09:40
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00