Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зографският манастир през погледа на дипломата

За атонските манастири са изписани хиляди страници – описания, пътеводители, научни монографии, "тънки“ и "дебели“ книги. Дипломатът от кариерата Илко Шивачев описва в книгата си "Зограф. Огнище на българския дух“ своя личен досег до българския манастир "Св. Великомъченик Победоносец Георги Зограф" в Света гора.

Днес манастирите в монашеската република са двадесет. Седемнадесет са гръцки, един български – "Зограф", един сръбски – "Хилендар“ и един руски – "Свети Пантелеймон“. Освен тях в Света гора има още 300 скита и 600 килии. 

"В манастирския комплекс, който е застроен във формата на правоъгълник, са разположени три църкви и шест параклиса. Цялото оформяне на манастирския четириъгълник завършва със западното крило, построено през 1883 г. В средата му е разположена голямата трапезария, а над нея църквата "Св. св. Кирил и Методий“, строена през периода 1893-1895 г. В нея е изложена много ценна сбирка от стари манастирски икони“, пише в книгата си Илко Шивачев.

В традицията на дипломатическата деликатност от страниците на книгата можем да научим за "Историята славянобългарска“, за секретната операцията по нейното връщане в България през 1985 г. и логичната стъпка за връщането ѝ отново от Националния исторически музей в Зографския манастир през 1987 г.

В книгата авторът описва подробно как реализира една своя мечта – да постави възпоменателна плоча пред килията на Паисий в Хилендарския манастир. Заедно с Борислав Павлов, отговарящ за строителството на новата сграда на Генералното консулство, намират ателие и поръчват две мраморни плочи със следния  текст на български и гръцки: "Тук през периода 1745-1762 г. живя и твори великият българин Паисий  Хилендарски, събрал и написал "История Славянобългарска". На 6 май 1996 г. двете плочи са монтирани, едната е на входа на килията на Паисий, а другата е в нея. 

По време на посещението пред 1991 г. в манастира Илко Шивачев научава от библиотекаря на Зографския манастир дядо Пахомий, че най-големият брат на неговия дядо е бил две години монах в Зографския манастир. Последната глава от книгата е посветена на Григорий Шивачев, който е останал със своето дело на духовник и народен будител в историята на Българската православна църква като митрополит Климент Врачански.


По публикацията работи: Наталия Маева
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Девалвация на илюзиите" – преоткриване на д-р Николай Д. Стойчев

Излезе сборник с лирика и сатира от д-р Николай Димитров Стойчев, подбрана и издадена от проф. Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет. Тази книга  е истинско  преоткриване, а не откриване. Защото  д-р Николай Димитров Стойчев (1925–1983) не просто се  появява и утвърждава в своето време, но и става една от ярките  интелектуални..

публикувано на 28.05.25 в 17:40
Цветелина Чендова

Цветелина Чендова в "Соаре с Багряна"

"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с песните си е новото попълнение в спектакъла, който ще се играе на 29 май на сцена "Централни хали"..

публикувано на 28.05.25 в 17:10

36-ият фестивал "Процес-Пространство" е под мотото UNTOLD

"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..

публикувано на 28.05.25 в 16:45

Жените и книгите

Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях.  Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..

публикувано на 28.05.25 в 16:35

Театралното "Варненско лято" започва на 1 юни

От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..

публикувано на 28.05.25 в 15:10