За първи път в България се представят фотографии, посветени на най-големия храмов комплекс в Япония с големина на територията колкото Париж и отпечатани на ръчно изработена японска хартия "уаши”, произведена по древна технология и обявена за световно нематериално наследство.
До 14 септември галерия "Капана” в град Пловдив представя фотоизложба на Борислав Илиев, озаглавена "Душата на Япония”.
В експозицията фотографът и IT специалист по професия Борислав Илиев пресъздава своите впечатления и емоции, натрупани по време на пътуването му по един от маршрутите на древния поклоннически път на Изтока "Кумано Кодо” с обща дължина 1500 км и извървяван през вековете от императори, самураи и поклонници в търсене на духовността и нравственото пречистване.
Заедно с поклонническия маршрут на Запада "Сантяго де Компостела” в Испания и Франция, "Кумано Кодо”, с неговите свещени места, е признат през 2004 година от ЮНЕСКО за световно нематериално културно наследство, а пътеките, по които тръгва Борислав Илиев, го отвеждат в най-големия японски храмов комплекс Исе Джинго, който и до днес пази древните традиции на японския народ и където фотографът долавя "душата на Япония”.
За красивите цветни фотографии и историята на Исе Джинго, за японските хвърчила "койнобори” и за уникалната възможност пловдивчани и гости на града да видят и докоснат една от камбаните, изработени от дарени монети от страните членки на ООН след Втората световна война, станали символ на световния мир.
Чуйте повече в разговора с автора на изложбата Борислав Илиев.
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg