"Някои казват, че снимките много бързо остаряват, аз бих казал, че много бързо стават по-ценни" – казва Антоан Божинов, фотограф, преподавател, създател на биенале "Фодар" и автор на книги с фотографска тематика.
Най-новото му изследване "Фотографският образ в комуникационен контекс" проследява историята и посоките в развитието на фотографията и в световен, и в локален, български контекст. "Надявам се да се получи дебат" – казва Антоан Божинов и оспорва общоприетото твърдение, че фотографският образ е обективен. Зад обектива винаги има субект, хубавата снимка е тази, която предлага интерпретация, докато обектът и образът са едно и също нещо, това няма как да влезе в интерпретативното поле. Фотографът трябва да пречупи нещата през собствения си поглед".
Антон Божинов прави и преглед на развитието на фотографията у нас по времето на социализма, през обекта – голо тяло. Хронологията показва, че актовите снимки се увеличават през 80-те години на XX век, което съвпада с размразяването на системата.
"Голото тяло беше един лежерен, културен бунт през социализма и той нямаше претенцията да сваля режима – това беше един младежки бунт, не ни интересуваше какво говорят там, не четяхме "Работническо дело". Фотографите бяхме малко привилегировани през социализма, ние нямахме образование, само средно, там се подготвяха изпълнителски кадри, не бяхме в окото на бурята" – спомня си той.
Чуйте разговора с Антоан Божинов в звуковия файл.
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg