Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малка нощна музика за мафиот и оркестър

Ангел Заберски-син: Бих писал и театрална, и филмова музика

2
Ангел Заберски-син, Борис Таслев и Стоян Янкулов-Стунджи
Снимка: Ангел Заберски трио

Гангстер, ексцентричен подземен бос, но в центъра на вихрена комедия. Това е новият моноспектакъл на Михаил Билалов, наречен "Бум-Бум!".

Сюжетът на "Бум-Бум!" се движи върху "Малка нощна музика". Михаил Билалов играе сам, но си партнира с музикантите от "Ангел Заберски Бенд". Те са въвлечени в историята, за да внесат настроение, а и за да поддържат авторитета на мафиота, принуден да бъде интелектуалец в неинтелектуална среда.

С участието на бенда "Бум-Бум!" се превръща в истински театрално-музикален спектакъл. Една Малка нощна музика за мафиот и оркестър. 

Ето какво разказва в "Артефир" композиторът Ангел Заберски-син:

"Името на баща ми не ме е притеснявало никога – всеки е син и ли дъщеря на някого. Аз имам късмета да се родя в едно изключително семейство, прекрасни родители. Надявам се да съм един естествен продължител на това, което те са направили навремето. Гледам да защитавам името, доколкото мога. 

"Всяка година присъствам като част от културната програма на фестивала "Аполония". За късмет – тази година е нещо по-интересно, по-различно, защото това е един музикално-театрален спектакъл. Идеята за съвместен проект с Михаил Билалов се роди случайно – бяхме се засекли с Мишо и решихме да направим нещо заедно. Ваня Николова написа сценария, много е интересно – колкото е комерсиално, толкова е и сериозно. Познавах Мишо само от екрана, но в едно друго театрално амплоа е много интересен, а като човек е приятен събеседник, много е разбран и лесно се колаборирахме. 

Темата на този спектакъл е за мафията. Всичко е поднесено по много интелигентен начин с много хумор. Разбира се, има игра с неговите участия в българските филми, с които е популярен, със "Стани богат".

Бих работил и в двете направления – и в киното и в театъра. Имам един опит като филмова музика в една българо-френска продукция. чакам покана. Мога да работя и по картина, мога да работя и по желанията на режисьора. Разбира се, аз съм по-консервативен в мисленето си като музикант и композитор, но бих писал и театрална, и филмова музика, стига някой да се заинтересува.

Искам да спомена нещо сериозно, което предстои. Правя един юбилеен концерт с джаз триото, с което свиря вече може би над 15 години със Стоян Янкулов и Борис Таслев. Да направя една ретроспекция на всички албуми, които сме записали във трио вариант – класика и джаз. Концертът ще бъде на 4 ноември в кино "Люмиер" – една прекрасна зала с много хубава акустика. И ще представя цялото трио творчество, което до момента съм създал. Разбира се, и много нова музика, направена за това трио.

А пък догодина предстои моят юбилей – 40 години на сцена – със симфоничен оркестър, с биг бенд – цялата палитра от оркестри и музика, която съм правил.

Снимки – Ангел Заберски трио и Аполония
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05