Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плакатът е жив, но в галериите

Публиката на Аполония 2022 има възможност да види избрани образци от колекцията на X Международно триенале на сценичния плакат два месеца преди откриването му в София. Създадено преди 27 години, то продължава да поддържа интереса към изкуството на плаката и периодично да представя в България най-доброто от световната продукция. Чужди експерти нареждат триеналето сред петте най-значими международни изложения за плакат.

За това издание селекционната комисия  е избрала от близо 2400 плаката, от които 600 са от Китай.

"Любовта на плаката, аз обичам плаката"- така сме озаглавили изложбата. Това са 450 плаката, които ще показваме тази година за юбилейното X триенале в НДК, "Квадрат 500", галерия "Райко Алексиев". В "Галерия 99" ще покажем работи на наши колеги, които вече ги няма за съжаление", споделя Божидар Йонов.

Според него голямата провокация ще е "Алея на почит към плаката" на площад Славейков, като по този начин площадът ще се съживи.

"Един плакатист би трябвало с еднаква любов да направи плакат за дамско бельо и същевременно да прави плакат за "Ромео и Жулиета", плака за джаз концерт, или плакат за цирк, или за каквото искате. Пак се връщам на думата провокация – въпросът е как авторът ще измисли графични слоган. Плакатът е жив и ще бъде все още жив. За съжаление не на улицата, а в галериите, защото галериите на плаката са улиците. Улицата е тази, на която плаката се показва всеки ден", казва Божидар Йонов.

Повече подробности за триеналето и за това какво включва изложбата, представена в рамките на Аполония 2022 може да научите от Божидар Йонов в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Фурнаджиева между изкуството, природата и музиката

До 17 август в къща-музей "Ненко Балкански", Казанлък, Биляна Фурнаджиева представя изложбата си "Естествено продължение, глава II". В нея художничката отново създава творби от намерени в природата обекти, като този път преминава отвъд желанието да ги колекционира и вместо това ги подлага на трансформации. "Естествено продължение, глава II" ще..

публикувано на 07.07.25 в 17:20

Отбелязват 100 години от рождението на Владимир Гоев с изложба

Националната галерия отбелязва 100 години от рождението на Владимир Гоев (1925 – 2013). Той еот поколението български живописци, утвърдили се през втората половина на ХХ век. В платната му преобладава тишината като главен персонаж,. В изложбата са показани 50 творби от Националната галерия, Софийската градска художествена галерия и от наследниците на..

публикувано на 07.07.25 в 16:28
Бориса Сарафова

Бориса Сарафова-Черкелова и нейната "схема хризантема"

Една жена изживява страстната любов, за която винаги е мечтала. Историята ѝ обаче показва, че любовта, която би трябвало да бъде едно от най-градивните ѝ преживявания, ѝ нанася най-тежките удари. И докато актрисата Дара изживява тази страстна и болезнена любов, приятелката ѝ – гардеробиерката Невенка, намира убежище от ежедневието в илюзията "театър" и..

публикувано на 07.07.25 в 15:19

XX Международен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите"

Международният младежки фестивал на изкуствата е многожанров фестивал и конкурс за различни форми на изкуства: танц, музика, театър, изобразително и приложно изкуство, фотография, нестандартни форми, художествена литература и кино. Организатори на културното събитие са: сдружение "Музите", Община Созопол, Народно читалище "Отец Паисий 1896",..

публикувано на 07.07.25 в 13:18
Бойка и Стоян Велинови

Бойка и Стоян Велинови: Любовта е храната на живота – пътуването е неговият десерт

В "Terra Култура" повдигаме завесата към съвременното номадство и търсим профила на професия пътешественик с журналистката Бойка Велинова и съпругът ѝ Стоян , посетили 123 дестинации на 6 континента. Това е разказ не само за едно многолико и смело пътешестване, но и за това как се среща сродна душа. Три дни след първата си среща през 1993..

публикувано на 07.07.25 в 12:08