Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сюжетите на Михаил Неделчев

Снимка: БГНЕС

В рамките на програмата на Аполония 2022 е предвидена юбилейна вечер, посветена за 80-та годишнина на литературния историк проф. д-р Михаил Неделчев.  На 17 юли той чества своята годишнина.

Ето какво споделя за своите сюжети професорът в "Артефир": "Истинската история се прави през литературноисторическите сюжети, през разказването, защото тези големи истории всъщност съешават тези литературноисторически сюжети и много често не ги доразказват, което означава, че това същинско историческо повествование".

Според проф. Неделчев десетина страници събират сюжетите по които той е работил през годините и обхващат периода от 1850 г. до днес. "За мен Яворов и кръгът "Мисъл" е нещо към което историята води и от което историята отново тръгва. Това е свръх важен предел и аз непрекъснато се връщам към него“, казва литературният историк.


И допълва, че истинската българска литература винаги е била европейска. Не говорим за тази фалшива, крайно идеологизираната комунистическа литература. Но, понякога тя загубва афинитета към новото, към това което е пределно актуално в общия европейски ареал. В момента тя е в абсолютен синхрон.

"Това което се случи след 1990 г. е разпадане на единното литературно поле. Появиха се нови форми на регионализъм. Липса на внимание на прочита се отнася и до начина по който се публикуват текстовете в пресата", твърди проф. Михаил Неделчев.

Реализацията на литературата, нейното забелязване и най-вече обговарянето на литературата, това е същинското поемане на съответния литературен факт и превръщането му в обществено значим, посочва литературният историк.

Не бива да се пропуска и политизирането на европейската литература. Професорът припомня, че по време на Аншлуса, когато Австрия  се влива към Третия райх това дава отпечатък върху целия европейски континент. 

"Сюжетите на проф. Михаил Неделчев" изграждат един своеобразен корпус от три тома, в които литературноисторически сюжети са подчинени на различни основни парадигми. Първият том е обзор на литературноисторически сюжети. Вторият том съдържа персонализирани исторически сюжети. Третият том се казва "Сюжети на литературноисторическото утвръждаване".

На 3 септември от 18:00 ч. в художествената галерия в Созопол ще бъде представени завладяващите сюжетите на проф. Михаил Неделчев.

Целия разговор с Михаил Неделчев можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

Дни на класиката в Балчик: Концерт на вокален ансамбъл "Спектрум"

Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на  Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои  концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум".  Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти  на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop  station.  Повече за събитието разказва Константин..

публикувано на 25.07.25 в 09:35

"Разговори с живописта" на Греди Асса в Пловдив

Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година.  Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:

публикувано на 25.07.25 в 09:26

В Котел започва IХ Фестивал на етносите, багрите и котленския килим

В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..

публикувано на 25.07.25 в 09:21

Днес приключва гласуването за песните финалисти на "Бургас и морето" 2025

Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..

публикувано на 25.07.25 в 09:16