Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сюжетите на Михаил Неделчев

Снимка: БГНЕС

В рамките на програмата на Аполония 2022 е предвидена юбилейна вечер, посветена за 80-та годишнина на литературния историк проф. д-р Михаил Неделчев.  На 17 юли той чества своята годишнина.

Ето какво споделя за своите сюжети професорът в "Артефир": "Истинската история се прави през литературноисторическите сюжети, през разказването, защото тези големи истории всъщност съешават тези литературноисторически сюжети и много често не ги доразказват, което означава, че това същинско историческо повествование".

Според проф. Неделчев десетина страници събират сюжетите по които той е работил през годините и обхващат периода от 1850 г. до днес. "За мен Яворов и кръгът "Мисъл" е нещо към което историята води и от което историята отново тръгва. Това е свръх важен предел и аз непрекъснато се връщам към него“, казва литературният историк.


И допълва, че истинската българска литература винаги е била европейска. Не говорим за тази фалшива, крайно идеологизираната комунистическа литература. Но, понякога тя загубва афинитета към новото, към това което е пределно актуално в общия европейски ареал. В момента тя е в абсолютен синхрон.

"Това което се случи след 1990 г. е разпадане на единното литературно поле. Появиха се нови форми на регионализъм. Липса на внимание на прочита се отнася и до начина по който се публикуват текстовете в пресата", твърди проф. Михаил Неделчев.

Реализацията на литературата, нейното забелязване и най-вече обговарянето на литературата, това е същинското поемане на съответния литературен факт и превръщането му в обществено значим, посочва литературният историк.

Не бива да се пропуска и политизирането на европейската литература. Професорът припомня, че по време на Аншлуса, когато Австрия  се влива към Третия райх това дава отпечатък върху целия европейски континент. 

"Сюжетите на проф. Михаил Неделчев" изграждат един своеобразен корпус от три тома, в които литературноисторически сюжети са подчинени на различни основни парадигми. Първият том е обзор на литературноисторически сюжети. Вторият том съдържа персонализирани исторически сюжети. Третият том се казва "Сюжети на литературноисторическото утвръждаване".

На 3 септември от 18:00 ч. в художествената галерия в Созопол ще бъде представени завладяващите сюжетите на проф. Михаил Неделчев.

Целия разговор с Михаил Неделчев можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30