Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За един клавирен квартет, който публиката обича

Снимка: @ApolloniaFestival

Класическата музика винаги е била голяма и важна част от фестивала Аполония. Клавирният квартет в състав: Людмил Ангелов - пиано, Стоимен Пеев - цигулка, Румен Цветков - виола, Атанас Кръстев – виолончело  направи своя своеобразен дебют именно в Созопол. Идеята за появата на тази музикална формация е на артистичния директор на фестивала Маргарита Димитрова. Стоимен Пеев и Атанас Кръстев разказват в "Артефир"  за музицирането в такава приятна компания.

"Наистина репетиционният процес рядко мога да се похваля с това гладко протичане на цялата работа и сработването между нас се случва по-възможно най-естествения начин“, посочва виолончелистът Атанас Кръстев.

Според цигуларят Стоимен Пеев качественото музициране не прави разлика между годините, добрият музикант е добър и на 20, на 50 и на 60 години.


Концертната програма обединява произведения от различни епохи и стилове от Волфганг Амадеус Моцарт, Густав Малер и Рихард Щраус. 

Стоимен Пеев и Атанас Кръстев имат успешна преподавателска кариера и това допълва израстването им като музиканти. "Когато имаш педагогическа практика имаш наблюдения от страни и за себе си, подхождаш аналитично към своята подготовка независимо дали е  в камерния жанр или соловата практика“, казва Стоимен Пеев.

В момента Атанас Кръстев има клас от 12 виолончелисти, които са изключително надарени музиканти. "Когато си общуваш с такива хора енергията, която те ти дават е безценна. Преподаването помага за собственото ти развитие като музикант. Винаги трябва да си във форма, за да може да показваш и да даваш примери, така че това е една голяма отговорност“, споделя той.


За бъдещите творчески планове на Стоимен Пеев и Атанас Кръстев можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05