Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-смешното е истинското

Снимка: shizi.bg

Импро комедия от цял свят ви очаква от 7 септември в петото издание на Международния импро фестивал в София.

"След пандемията участват по-малко групи, но това не означава, че разнообразието е по-малко или че качеството е по-малко. Хората имат възможност от 7 до 10 септември да гледат по 4-5 различни шоута от цял свят импровизационен театър в различни стилове и жанрове на камерната сцена на театър "Сълза и смях". – каза Златин Цветков

Гостуват участници от Израел, Франция, Естония, Аржентина, Гърция и САЩ.

Всяка вечер ще се играят разнообразни формати на импровизационния театър от различни международни групи, а последното шоу за вечерта ще е винаги сборна група от гостуващите топ импровизатори.

"Имаме нужда от комедия, която да е свежа. Импровизирането е живо изкуство и всичко се случва на момента. Комедийните продукции, които виждаме напоследък, има нещо малко, което им липсва. Импровизационно изкуство дава точно това, което липсва в съвременната българска комедия, тоест живост – актуални теми и реакции, истински персонажи.

Най-смешното е истинското и всъщност абсурд върху абсурд не е смешен, защото няма база в действителността, докато ако комуникираме истински рано или късно ще намерим смешния ъгъл на това, което се случва.

Импровизационния театър заслужава да бъде видян, защото акцентът е върху спонтанността на хора от различни култури и раждат всичко на мига. Всяка вечер ще  бъде интересен за самата вечер на базата на участниците и публиката каква енергия им дава. Това е много спонтанно изкуство.

Акцентът винаги е в спонтанността и неподправеността, искреността и споделянето на една положителна емоция заедно с публиката." – допълни Златин Цветков.

Целият разговор със Златин Цветков чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптурата „Жената и вселената - Електра“ на Боряна Росса

"Електра" разпери криле на бургаското летище

На десети юли в обществената зона на Терминал 2 на Летище Бургас беше открита скулптурата "Жената и вселената - Електра" на Боряна Росса. Творбата се състои от рисунки, наподобяващи стенописи върху инсталация от излезли от употреба самолетни крила. Естествено, тема на творбата, която ще остане за постоянно на летището е полетът, летенето...

публикувано на 29.07.25 в 17:26

Трябва да изграждаме у децата навика да мислят за света и за това, което се случва наоколо

Поводът да се срещна с психолога Слави Стоев беше неговата детска книга "Тихата гора", която спечели националната награда "Бисерче вълшебно" в категорията "Мечтатели" за деца между 11 и 13 години. Това е особено ценна и специална награда, защото за нея гласуват децата. И именно те са избрали една книга, посветена на глухите деца и приятелството,..

обновено на 29.07.25 в 17:16

Асоциация на българската събитийна индустрия ще работи за българската култура

Наскоро бе учредена Асоциацията на българската събитийна индустрия (АБСИ) – нова професионална организация, обединяваща водещите клубове, промоутъри и организатори на концерти, музикални и културни събития в страната. Създаването на АБСИ е първата стъпка към устойчиво професионално обединение, което да отстоява интересите на един от най-динамичните и..

публикувано на 29.07.25 в 16:15
Сцена от „Риголето“ на Държавна опера Варна на открита сцена в „Двореца“ - Балчик

Вече 10 години сцена "Двореца" е марка

Всичко започва от една смела идея на директора на ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик Жени Михайлова, споделена с директора на Държавна опера Варна Даниела Димова. Двете заедно обхождат различни потайности на красивите градини на румънската кралица Мария, докато избират място за открита сцена под небето и накрая го намират– в непосредствена близост до Двореца..

публикувано на 29.07.25 в 15:10

Обикаляме света с билет за кино с "Кино за пътешественици"

Първата половина на август отново ще предложи пътешествия до различни места по света, благодарение на традиционната панорама "Кино за пътешественици". Ще се прожектират филми, които ще заведат публиката до интересни и непознати места на Земята. Форумът ще представи 20 заглавия, с които зрителите ще пътуват без да се налага да си купуват..

публикувано на 29.07.25 в 14:20