Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сцена на кръстопът" вдига завеса на 10 септември

Снимка: @stageatacrossroads

С премиера на спектакъла "Вампир" от Антон Страшимиров се открива на 10 септември Международният театрален фестивал "Сцена на кръстопът" в Пловдив. Постановката е на проф. Пламен Марков с екипа на Драматичния театър "Николай Масалитинов", който е домакин на театралния празник. Началото е от 19 часа в Голямата зала на театъра.

По традиция Пловдивският театър е подготвил специално за фестивала премиерно представление и на Камерната сцена. На 11 септември там ще бъде представен "Старецът и морето" – моноспектакъл на актьора Красимир Ранков по едноименната повест на Ърнест Хемингуей. Режисьор е Веселин Ранков.

26-ото издание на театралния празник продължава до 21 септември с гостуването на едни от най-добрите спектакли в репертоара на българските театри. Програмата включва моноспектакъла на Снежина Петрова "Една българка" по Иван Вазов, с режисьор Десислава Шпатова, "Една испанска пиеса" от Ясмина Реза на Малък градски театър "Зад канала", "Майстора и Маргарита" от Михаил Булгаков на Младежкия театър "Николай Бинев", с режисьор Николай Поляков, "Последният човек" – спектакъл за възрастни на Държавния куклен театър - Стара Загора, постановка на Веселка Кунчева по романа на Джордж Оруел "1984", спектакъла "Антигона" на Плевенския театър, с режисьор Александър Морфов, спектакъла "Народът на Вазов" от Александър Секулов на Народния театър "Иван Вазов", с режисьор Диана Добрева и други.


Чуждестранното участие тази година е на театър "Око" от град Лвов (Украйна). Украинските актьори ще гостуват на 18 септември от 19.30 часа в Камерната зала със спектакъла "WC" от Бригита Швайгер, в постановка на режисьора Юрий Мелничук.

Програмата на 26-ото издание представи в "Артефир" Кръстю Кръстев – директор на фестивала и директор на Пловдивския театър. Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: ФС на "Сцена на кръстопът"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Лем

Фантастика и сатира в "Академия комика"

Неделното издание на " Академия комика " , литературния салон на редакция " Хумор и сатира " , е посветено на Станислав Лем, блестящият полски писател. Роден в Лвов през 1921, Лем е сред най-знаменитите писатели-фантасти в света, с милионни тиражи и преводи на десетки езици.  Вероятно най-популярен е романът му "Соларис", но творчеството..

публикувано на 10.10.25 в 16:35

Балканският човек в чакалнята на живота

Най-новото заглавие в репертоара на Сатиричния театър "Алеко Константинов" е "Пак плаче, но този път от щастие" на един от най-популярните сръбски драматурзи, сценаристи и романисти Новица Савич. Премиерата е на 10 октомври и е режисьорски дебют на актьора Явор Борисов. Една комедия, написана с драматургично майсторство и несъмнено познаване на..

публикувано на 10.10.25 в 16:23

Поезията на Филип Ларкин – с награда за български превод

Кристин Димитрова и Георги Пашов бяха отличени от Съюза на преводачите у нас за ярки постижения в превода на художествена литература. Те получиха наградата за превода на стихосбирката на британския поет Филип Ларкин "Високи прозорци". Българското издание на "Високи прозорци" съдържа стихотворения от всичките книги на Ларкин, включително и..

публикувано на 10.10.25 в 15:52
Krasznahorkai László

Ласло Краснахоркаи и литературата, която изразява света

Унгарският писател Ласло Краснахоркаи е тазгодишният носител на Нобелова награда за литература. Той използва литературата като съпротива на упадъка, а мрачните му романи целят да изследват реалността до степен на лудост. Нобеловият комитет му присъди наградата "за неговото завладяващо и визионерско творчество, което насред апокалиптичен ужас..

публикувано на 10.10.25 в 14:54

"Диви ягоди" – българско присъствие на престижния фестивал във Варшава

В полската столица започва 41-то издание на Варшавския международен филмов фестивал , в който има и българско участие . Това е филмът "Диви ягоди" на режисьора Татяна Пандурска . Победителят ще стане ясен на 19 октомври и ще получи голямата награда от 100 хиляди злоти . 112 пълнометражни и 56 късометражни международни продукции..

публикувано на 10.10.25 в 14:41