Логично е съществените икономически събития да определят следващите месеци от живота в страната. В "Нашият ден" Искрен Пенчев, преподавател в Икономическия университет във Варна коментира цените, доходите и това което се случва в България. Какви съвети трябва да бъдат отправени към хората, които могат да се окажат оттук нататък в ситуацията на онези българи, чийто къщи се наводниха?
"Ако тръгнете из традиционното българско село, било то в Балкана или където и да е ще видите, че всяко семейство, всяко домакинство или всеки човек просто се е оградил в собствения си двор и се пази от всичко и всички и не вярва на никой. Този скотски начин на живот е нещо, което ни пречи да се обединим, да се кооперираме да изграждаме заедно нашите квартали, махали и общности по начин, по който да предпазваме не само нашите домакинства, индивидуалните ни стопанства, а да го правим така, че цялата общност цялата група, която е около нас да живее до колкото е възможно във хармония и хората да си помагат", посочва Искрен Пенчев.
Според него трябва да е ясно, че този митичен субект, който наричаме държава не съществува. Държавата сме ние.
Когато говорим къде е държавата, не бива да забравяме, че след по-малко от месец ще избираме централна власт, а догодина предстоят местни избори. Ако населението не толерира правителства и кметове, които от друга страна толерират замърсяване на речни корита, изсичане на гори по незаконен начин. Всъщност и бедствията в страната ще бъдат по-малко. "Мирише на корупция на всякакво ниво от най-ниското в селското кметство до върха на йерархията", споделя икономистът.
Експертът подчертава, че икономическата ситуация, изключвайки растящите цени не е лоша и припомни, че живеем в условия на война и предстои тежка зима. Но, тежка зима ще има в цяла Европа
"През последните две тримесечия макроикономическите показатели на България като реален ръст на БВП, ръст на добавена стойност, търговско салдо са едни от най-добрите показатели за последните 12 години", казва Пенчев.
Той допълва, че: "България е най-малко зависима от ресурса с който Русия изнудва цяла Европа, именно природния газ. Имаме много компании, които използват природен газ, но отново погледнато от "птичи поглед" относително, те са много по-малки от колкото в Европа".
Цялото интервю с Искрен Пенчев чуйте в звуковия файл.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg