Логично е съществените икономически събития да определят следващите месеци от живота в страната. В "Нашият ден" Искрен Пенчев, преподавател в Икономическия университет във Варна коментира цените, доходите и това което се случва в България. Какви съвети трябва да бъдат отправени към хората, които могат да се окажат оттук нататък в ситуацията на онези българи, чийто къщи се наводниха?
"Ако тръгнете из традиционното българско село, било то в Балкана или където и да е ще видите, че всяко семейство, всяко домакинство или всеки човек просто се е оградил в собствения си двор и се пази от всичко и всички и не вярва на никой. Този скотски начин на живот е нещо, което ни пречи да се обединим, да се кооперираме да изграждаме заедно нашите квартали, махали и общности по начин, по който да предпазваме не само нашите домакинства, индивидуалните ни стопанства, а да го правим така, че цялата общност цялата група, която е около нас да живее до колкото е възможно във хармония и хората да си помагат", посочва Искрен Пенчев.
Според него трябва да е ясно, че този митичен субект, който наричаме държава не съществува. Държавата сме ние.
Когато говорим къде е държавата, не бива да забравяме, че след по-малко от месец ще избираме централна власт, а догодина предстоят местни избори. Ако населението не толерира правителства и кметове, които от друга страна толерират замърсяване на речни корита, изсичане на гори по незаконен начин. Всъщност и бедствията в страната ще бъдат по-малко. "Мирише на корупция на всякакво ниво от най-ниското в селското кметство до върха на йерархията", споделя икономистът.
Експертът подчертава, че икономическата ситуация, изключвайки растящите цени не е лоша и припомни, че живеем в условия на война и предстои тежка зима. Но, тежка зима ще има в цяла Европа
"През последните две тримесечия макроикономическите показатели на България като реален ръст на БВП, ръст на добавена стойност, търговско салдо са едни от най-добрите показатели за последните 12 години", казва Пенчев.
Той допълва, че: "България е най-малко зависима от ресурса с който Русия изнудва цяла Европа, именно природния газ. Имаме много компании, които използват природен газ, но отново погледнато от "птичи поглед" относително, те са много по-малки от колкото в Европа".
Цялото интервю с Искрен Пенчев чуйте в звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg