Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"От вандализъм до изкуство" - къде е мястото на графитите?

Снимка: sofiagraffititour.com

След 9 септември идва 10 ноември. С промяната се появи нов вид улично изкуство - „графитите“. Тогава съществуващият все още мавзолей се превърна в платно на графити - творчеството, както се случи и с Берлинската стена.

В днешно време графитите са много популярни. Например композициите на Банкси се продават за милиони долари. В България може би най-известният такъв творец е Насимо. Вчера започна фестивалът за улично изкуство и графити “От вандализъм до изкуство“.

За събитието разказва в “Нашият ден“ основателят на “София графити тур“ - Цветан Бизев:

““София графити тур“ е културна организация, чиято мисия е да постави София на картата на света за улично изкуство. Правим това чрез нашите графити-обиколки, в които разказваме за този вид изкуство и показваме едни от най-добрите примери, които имаме в града. Има много нови творби, които се създават. Възможно е да не ги забелязваме във всекидневието, но те са около нас и чакат да бъдат видени.“

“От вандализъм до изкуство“

Проектът стартира миналата година с изложба на 20 артисти от България и Нидерландия, каза още Бизев.

„Тази година проектът е по-различен. Ще бъде майсторски клас с Mr. June от Нидерландия, с Музея за улично изкуство в Амстердам и Хавиер Абарка, който ще се включи онлайн. Този майсторски класове на 8 и 9 септември. Избрали сме 20 артисти от България, които ще вземат участие в него“, добави още той.

Повече за събитието чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минчо Тодоров с първа самостоятелна изложба "Седем стъпки"

На 22-ри октомври в галерия "Нюанс" от 18 часа се открива дебютната самостоятелна изложба на Минчо Тодоров "Седем стъпки". Тя е триптих   от скулптури и рисунки на художника, художествен каталог и документален филм със същото заглавие. Изложбата е посветена на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков и представлява амалгама между..

публикувано на 20.10.24 в 09:25

Любовта е по-силна от смъртта в мюзикъла "Дух"

Предстои есенната премиера на "Дух" на Държавната опера във Варна. Режисьор на мюзикъла е Сребрина Соколова. "Дух" е създаден по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг. Той прави премиерата си в Манчестър през 2011 г. и веднага след това превзема сцените на Уест Енд и Бродуей. Автор на либретото е Брус Джоел Рубин, а..

публикувано на 20.10.24 в 08:50

Спомняме си за Ромен Гари

Френският институт организира Седмица, посветена на френския писател и дипломат Ромен Гари от 21 до 25 октомври в София и Пловдив. Поредицата от дискусии и филми е част от честванията на 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Франция и България и 110-годишнината от рождението на Ромен Гари. Един от акцентите в..

публикувано на 19.10.24 в 09:20

75 години професионален театър в Ямбол

Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол отбелязва 75 години от обявяването си за професионален културен институт. През 1949 година, с Указ на театрите в НР България от 27 юни, театърът вдига завеса като държавен професионален институт. Така самодейната дотогава трупа получава статут на професионален културен институт – гласуват се..

публикувано на 18.10.24 в 16:20

Гласовете на Вавилон отекват в Археологически музей – Бургас

"Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е изложба , която може да бъде видяна до края на януари 2025 година в   Археологическия музей в Бургас . За забележителната съдба на Петър Матеев , който донася артефактите след участието си през 1876 г. в първата международна археологическа експедиция до Близкия Изток..

публикувано на 18.10.24 в 14:46