Предстои откриването на проекта "Дигитална поезия – твоят съвременен арт пристан", проект - финалист в програмата "Вселена от възможности" в категория "Дигитални иновации". От платформа за съвременна дигитална поезия се превръща в арт хъб за среща на таланти и създаване на работни възможности за току-що завършващи или студенти, с опция за намиране на екипи, свързване, нетуъркинг, обмен на идеи, създаване на портфолио, обучения и тренинги за адекватната работна продукционна среда, която работи по проекти, разказва създателката на проекта – актрисата Християна Стоименова:
"Идеята се роди преди две години, когато спечелих един конкурс, в категория "Дигитална поезия", аз спечелих наградата на Съюза на артистите. Казах си – защо да не поднасяме по нов начин съвременната поезия, която не се изучава в българските училище. Младежите трябва да стъпят на класиката, но да познават и съвременната литература.
Така се роди идеята да правим късометражни филми, основани на поетични колажи, без да нарушаваме на авторовия текст. Даваме поле за изява на млади екипи да работят по реализацията на тези филм, даваме възможност и на младите автори да показват своето творчество – да не остава само в една стихосбирка. Ще бъдем това липсващо звено, което в България отдавна трябваше да се появи. Да дадем тласък на младите хора. Имаме нужда от съвременна адаптация и развитие към култура, да формираме вкус към културата още от средното училище, да се развиват дигитални умения и компетенции."
Проектът ще даде възможност на повече хора да се докоснат до поетичното изкуство в съвременен вариант и да помага на социални каузи, ще среща млади автори с творци от различни сфери. В същността си проекта среща от една страна дигиталното и автентичното, от друга изкуството и бизнеса.
Поезията в платформата се представя чрез видео материали. Една от мисията на платформата е децата в училище да заобичат поезията, затова и първото събитие по откриването на платформата ще бъде и в училищна среда, на 15 септември в ПГСС Бузема. А на 20 септември от 19 часа на улица "Алабин" № 39 в столицата ще се проведе поетичен пърформанс и ще се представят видео материали, като официално откриване на платформата "Дигитална поезия". Входът е свободен.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Християна Стоименова е актриса, продуцент и културен предприема. Завършила е актьорско майсторство при проф. Цветана Манева, НБУ, през 2017 г., а година и половина по-късно е и магистър по бизнес администрация, отново в НБУ. Към момента е кандидат-докторант в департамент "Администрация и управление", като дисертацията си развива върху дигитални бизнес модели, приложени върху авторска иновативна арт платформа за свързване и развитие таланти в аудио-визуалните изкуства, както и за подкрепа на каузи в социално-ангажираните такива. През 2021 г. печели JCI наградата за най-изявена млада личност в категория "Културно постижение", заради активностите си, филмите и сериалите, в които е работила, не на последно място и ролите и участията си, но най-вече заради развитието проекта "Дигитална поезия" – целящ популяризирането на къси филми, основани на съвременни поетични стихове. "Най-изявените млади личности" (The Outstanding Young Persons – TOYP, на JCI) е програма, която служи за формално признание на млади хора, които изпъкват в избраните области и са пример за най-добри качества на младите хора в света.
През 2020 г. Християна печели наградата на Съюза на артистите в категория "Дигитална поезия", в 27-ия Международен конкурс за унгарска и българска литература и това дава тласък този проект да се разрасне до платформа за споделяне на идеи на арт съмишленици.
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg