Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

14 септември - празник на българските пожарникари

За поредна година българските пожарникари ще отбележат професионалния си празник. Празникът ще се състои на 14 септември в двора на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“.

През 1995 г. с Решение № 385 на Министерския съвет датата 14 септември е обявена за Професионален празник на служителите на тогава Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението". Така е възстановена традицията, по решение на Първия пожарникарски събор, тази дата да се отбелязва като патронен празник на пожарните команди в страната. Първият пожарникарски събор в България е бил свикан именно на 14 септември, но през 1905 г.

Темата коментира в “Нашият ден“ комисар Любомир Баров:

“Предизвикателствата са всекидневие в нашата професия, те са свързани с постоянно отзоваване на сигнали, подадени от граждани. Сигналите са свързани с различните ни дейности – гасене на пожари, катастрофи и бедствени ситуации. Това изисква от нас едно постоянно дежурство, както и постоянни професионални действия“.

“Изисква се постоянно обучение и професионализъм. Изисква се добро познаване на работата и на всички обекти на територията на столицата, за да може да се отреагира по най-добрия начин.  На първо място е важно човек да бъде подготвен и да има желание да изпълнява по-специфични дейности. Относно възпитанието на младежите, залагаме много на това направление.  Работим с децата още от най-ранна възраст. Трудим се по сформиране на младежки противопожарни отряди – “Млад огнеборец“ за защита при бедствия и аварии и правим ученически състезания“, разказа още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


Мястото на доброволците

Темата коментира в “Нашият ден“ Ясен Цветков, председател на Асоциацията на доброволците в България:

“Доброволците се превърнаха в институция във важен компонент на системата за справяне с бедствия в страната. Ние вървим по нашия труден път на развитие. Радостното е, че все повече хора имат желание да се включват, все повече млади и активни хора се включват в тези формирования.

Най-важното е да имаме една доброволческа система за овладяване на бедствия, каквато ни е необходима. Всеки може да стане доброволец, стига да е психически и физически здрав. На следващото място, човек трябва да е мотивиран, да е готов да се готви и обучава.

Законодателно въпросът е уреден. Чисто нормативно нещата са разписани. Тук обаче трябва да поговорим малко и за културата на работодателя и на взаимоотношенията между работодател и доброволец.

Доброволците са хора, подали съответните документи и преминали през процедура на подбор. Това са хора, които разполагат със защитна екипировка, оборудване и униформи и хора, които при обявяване на бедствено положение би следвало да сменят чисто цивилния си граждански статус“.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10