Вече е факт и е свободно достъпен в интернет – дар за учениците, но и за всички интересуващи се от словното богатство на българските говори. Проектът е осъществен от екип от Института за български език с ръководител доц. Калина Мичева-Пейчева и съчетава научната достоверност с достъпна и привлекателна за публиката форма.
Думите са групирани в няколко категории – природа, растения, животни, облекло, храна, тяло, бит, оръдия на труда, понятия. Всяка от категориите е представена с 20 основни думи от книжовния език с тяхната етимология, значения и употреби и с диалектните им варианти. Диалектните наименования също са придружени от справка за произхода, разпространението им, участието им в пословици, поговорки, приказки, интерпретацията им според традиционните вярвания и култура на народа ни.
Постижение на авторския екип е представянето на толкова обширна информация в максимално лаконичен и достъпен формат. Още за новаторското дигитално издание чуйте в разговора с доц. Ваня Мичева и доц. Калина Мичева-Пейчева.
Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите. "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..
По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..
"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..
Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg