Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо българите четат все по-малко

Снимка: Pixabay

"Причините за намаляването на четящите българи са много – казва Амелия Личева, професор по "Теория на литературата" в Софийския университет и литературен критик. Заедно с Мая Бобева, издател и заместник председател на Асоциация "Българска книга", тя коментира данните от Националното представително проучване на Алфа рисърч по темата за читателските нагласи у нас – цялата скорост на живота ни предполага други интереси и занимания. Живеем в едно общество, в което младите хора много обичат да се забавляват и като че ли четенето не носи това забавление. Но проблемът е по-сложен, не можем да кажем, че точно младите са тези, които не четат, защото и сред тях има много големи четящи групи. Има и писатели които направиха четенето модерно, Георги Господинов е един от тях, той със сигурност запали изключително много млади хора по четенето. Това, което е много важно, всички ние , които се занимаваме с литература да достигаме там, където са проблемите. Там, където изобщо не се чете, малцинствените групи, образованието, възрастните хора в малките населени места."

"Битката за свободното време в момента се печели от Интернет и от сериалите, да, забързани сме и имаме нужда да се отпуснем и да гледаме нещо леко, което не изисква усилие. – казва Мая Бобева – За да запазим четенето като такова, ще са нужни много повече усилия. Най-вероятно ще се променя и формата на книгата."

Според проф. Амелия Личева трябва да се опитваме да култивираме добър масов вкус, да се популяризират добрите автори. „Рекламата на книги се разви много, но идеята, че една хубава книга, ще се продаде сама, просто не работи“ – твърди и Мая Бобева.

Чуйте дискусията и коментара на данните от социологическото проучване в "Какво се случва".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30