След седемгодишно отсъствие от българска сцена, Александър Морфов постави в Плевенския драматично-куклен театър "Иван Радоев" пиесата на Жан Ануи, вдъхновена от прочутата трагедия на Софокъл.
Репетициите започнаха през февруари след тридневен кастинг за актьорския състав. Представлението е създадено с международен постановъчен екип и с участието на почти цялата плевенска трупа, както и с гост-актьори. В образа на Антигона се превъплъщава Милена Ерменкова, а за ролята на Креон е поканен актьорът Деян Донков. Надя Керанова е Исмена, Ованес Торосян е корифей на оркестъра, Хемон е Александър Кънев. Художници на декорите са Семьон Пастух (Русия) и Тита Димова-Вантек, пластиката е на Андреа Гаврилиу (Румъния), звукът е на Душанка Белада (Черна гора), която и асистира на Морфов. Младите китаристи Борислав Ковачев и Александър Колев посрещат зрителите с изпълнения на живо.
Премиерните представления са на 16 и 17 септември.
Следващите дати са 24 и 25 октомври.
Спектакълът "Антигона" е включен в инициативата на Плевенския театър "Пътуващ зрител" в подкрепа на културния туризъм. Тази инициатива дава възможност на зрители от цялата страна да пътуват до Плевен и да гледат спектакъла, като си закупят в пакет билет за представлението и нощувка в хотел.
На 19 септември "Антигона" ще гостува на пловдивската публика, в програмата на фестивала "Сцена на кръстопът".
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg