Тази седмица Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в град Варна отново отвори врати за второто издание на инициирания от нея през 2017 година художествен форум за съвременно изкуство под надслов "Изкуството като противодействие.
Наименованието е инспирирано от една страна, от идеята за изкуството като антитеза и опозиция на консервативната култура, лансирана през втората половина на 20 век от големия европейски изкуствовед и културолог Валтер Бенямин, и от друга, от амбицията на организаторите на форума "да представят яркото и изразително превъплъщение на чистата душа и хуманност в качественото съвременно изкуство като противодействие срещу менталната празнота, емоционалното опустошение в безкрайните обществени колизии и дехуманизирането на живота и душевността днес".
Освен творби на съвременно изкуство на 32-ма доказани български творци от различни поколения , които кураторският екип на варненската градска художествена галерия представя в три експозиции до 11 октомври, форумът ще даде възможност на аудиторията, с дискусии и лекции на изявени български художници и изкуствоведи, да навлезе в сложните и специфични особености на съвременния визуален език.
За идеите и целите, с които е създаден този национален художествен форум, както и за двете самостоятелни изложби на едни от най-значимите ни съвременни творци, Любен Генов и Станислав Памукчиев и мащабната обща експозиция на живопис, пластика, обекти, инсталации, видеоарт и концептуално изкуство във второто издание - разказа Румен Серафимов, изкуствовед и куратор на "Изкуството като противодействие", в "Артефир".
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg