Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да срещнеш Теди Москов

Теди Москов
Снимка: Ани Петрова

Мястото е Старият Созопол, точно по времето на Празниците на изкуствата. "Аполония" тази година стана 38. Встрани от Амфитеатъра, на пейка пред служебния вход на театралната зала в града, е седнал Теди Москов. Хващам го минути след края на "Стани, за да легна аз" – спектакъл, предизвикан от пиесата на Жан-Пиер Мартинез "Ковчег за двама".

Постановката на Сатиричния театър е чиста форма комедия. Пренаписана от Теди Москов, пиесата разказва абсурда на нашето време. През скечове, шеги, игра на думи и сентенции, силно актьорско присъствие и много динамика "Стани, за да легна аз" уж говори за проста ситуация – двама души са починали, а има само един ковчег в погребалната агенция, в която се развива действието. Говори за това, а те разсмива и препраща към всевъзможни асоциации. И нали дяволът е в детайлите, в постановката те са побългарени, преливат от реплики в популярни песни и много политически намеци.


Все пак спектакълът не е политически, само изглежда такъв на моменти. Затова и режисьорът си позволи да се пошегува в края на представлението на сцената на "Аполония" 2022, че скоро то ще звучи по друг начин. Неговата задача е единствено и само да разсмива, защото смехът е ключът към живота. За да се посмее, дори самият Теди Москов седна сред публиката и гледа "Стани, за да легна аз" като зрител.

Там, на пейката на служебния вход на театъра, разговорът започна съвсем естествено – от това за какво са давали живота си хората преди – и продължи в същия дух.

Когато изслушате звуковия файл обаче, се налага и да си пуснете песента на Blood, Sweat & Tears "Spinning Wheel". Чуйте Теди Москов, за да разберете защо.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30
Националните награди за сценични изкуства –

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47

"Ноти от мелодията на живота" събира истории за известни личности

За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към  Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова,  Емил..

публикувано на 05.02.25 в 11:27