Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хасковският Каунь – вече зрял, но винаги нов

Край карикатуриста Халит Куртумуш е оживено.
Снимка: Весел Цанков

На днешно време 22 години са завидно дълголетие за културно събитие и хасковският хумористичен "Каунь фест" на 10 и 11 септември, част от празника на Хасково, доказа зрелостта си. Същевременно той демонстрира и желанието си да се обновява, което е доказателство за младежки дух.

На 10 септември в регионална библиотека “Христо Смирненски” бе открита изложбата “Обичаните”, посветена на 100-годишнината на Радой Ралин и на Доньо Донев, автор на анимационната поредица “Тримата глупаци”, но и на шаржове на сатирика. Бе показан и документален филм за двамата, създаден от националната телевизия. Според Кин Стоянов, който откри изложбата, хасковската библиотека притежава повече книги на Радой Ралин от Софийската библиотека. Популярният актьор Любен Чаталов разказа анекдотични случки от дългогодишното си сътрудничество с Доньо Донев.

Най-голямата награда от тазгодишното издание на "Каунь фест" – "Баш Каунь" беше присъдена на братя Пилеви за тяхната подкрепа към културното събитие през годините.

За първи път тази година в "Каунь фест" участваха и 11 изтъкнати карикатуристи. На 11 септември те подредиха изложба от свои творби пред драматично-куклен театър "Иван Димов" и през целия ден рисуваха шаржове на всички желаещи малки и големи хасковлии.
След гласуване с цветни камъчета от публиката наградата за карикатура на фестивала бе присъдена на турския художник Халит Куртумуш.

Наградите на „Каунь фест“

Вечерта в красивия салон на хасковския театър бяха връчени наградите за хумористични текстове. Тази година свои творби изпратиха 153 хумористи от цялата страна. Петър Краевски и Ели Видева от журито споделиха, че им е било изключително трудно кои текстове да отличат, но все пак са се спрели на няколко автори:

Наградата за епиграма на името на Петър Марев, която е предоставена от семейството му и класирана от тях, бе присъдена на Тако Рамирес от Варна.

• Първо място – Весел Цанков, хумористична проза.
• Второ място – Калин Василев, хумористична проза.
• Трето място – Николай Апостолов, хумористични стихове.


Бяха присъдени и три поощрения:
• Светлин Трендафилов, хумористичнен сценарий.
• Ангел Иванов, хумористична лингвистика.
• Томислав Димитров, 16-годишен, млад каунь.


Празникът завърши с проточили се до късно творчески разговори в неформална обстановка.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46