За втора поредна година в очакване на Деня на народните будители – от 19 септември до 31 октомври се излъчва поредица, посветена на непознати факти и данни за българската будителска мисия и личности, свързани с нея.
В днешното издания поглеждаме към жените и майките-будителки в българската историческа и културологична трактовка.
Участник по темата е една съвременна будителка, изследователката и писателка Катя Зографова:
“Фани Попова-Мутафова е най-голямата българска белетристка, една жена с много страдалческа съдба, въвлечена в политическите въртопи на своето време, изстрадала с двукратни арести, инквизиции и съдебни процеси. Тя е единствената жена, осъдена от Народния съд на седем години затвор.
Тя наистина е жена-стоик, една истинска будителка. Въпреки всичко, което преживява, успява отново да вземе перото и до края на дните си пише все по-мащабни и по-неженски епически произведения“.
“Искам да откроя най-храбрата българска учителка, това несъмнено е родолюбивата баба Неделя Петкова и нейната дъщеря Станислава Балканска, която е първата българска жена, облякла униформа. Първата българска чиновничка, но преди това е била учителка. Това е първата българска учителка в Македония. Тя преживява там сериозни патила и мъки и храбро псе бори за отстояване на българските училища, че наистина е една легенда. Те двете извеждат и знамето по време на априлското въстание, което укриват по един хитроумен начин, защото са били наблюдавани, обискирани.
При нея – и при майката, и при дъщерята се съчетава това по-мащабно будителство. Учителското призвание, с мисията да се сее и национално съзнание. Виждаме този модел и при Райна Княгиня. Не бива, когато открояваме изключителния принос на Райна Княгиня като знаменоска на Априлското въстание да забравяме, че тя е една изключително надарена и призвана българска учителка“, казва още тя.
Предлагаме на слушателите да изберат личност-будители, за които искат да научат повече, да пишат до страницата ни във Фейсбук: www.facebook.com/groups
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg