"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата от 12 до 18 септември. Това са някои от акцентите в предаването от 18 септември:
На 15 септември в Галерия "Райко Алексиев" към Съюза на българските художници бе открита изложбата на Съюза на румънските художници. Произведения на 26 румънски автори в областите живопис, скулптура, графика, декоративни изкуства, мултимедия ще бъдат показани до 29 септември.
Петият национален фолклорен фестивал "В сърцето на Тракия" ще се проведе в края на месец септември в Стара Загора.
От 14 септември до 27 ноември Софийската градска художествена галерия показва сборната изложба "Жените художници. Нови хоризонти между двете световни войни". Могат да се видят събрани над 200 произведения – изящни и декоративно-приложни. Голяма част от творбите са създадени в периода 1919-1939 г. и представят широк спектър от жанрове и сюжети, групирани в няколко тематични линии: основаването и развитието на Секцията на художнички в България; "женското" творчество в контекста на организирания художествен живот у нас; жените художници в епохата на модернизма и не на последно място, активната работа в областта на декоративно-приложните изкуства, които допълват представата за дейността на жените художници по отношение на текстила, керамиката и художествената обработка на кожа
От 30 септември до 2 октомври ще се проведат 3 концерта в рамките на фестивала "Мотив". На 30 октомври – "Мотив: В търсене на Димитър Ненов" ще предложи есенцията на двугодишно задълбочено потапяне на пианистката Венета Нейнска в музиката на композитора Димитър Ненов, която ще бъде представена с шедьоври за пиано от Ненов, Лист и Шопен. По време на фестивалната вечер ще бъде излъчен и музикално-документалният филм "Димитър Ненов и измеренията на изяществото", създаден от Венета Нейнска в партньорство с видеопродуцента Ясен Харалампиев. В Световния ден на музиката – 1 октомври, "Мотив" ще предложи концерт на акапелната формация Spectrum Vocal Band. На 2 октомври е и последният концерт от програмата на фестивала – "Блясък и талант". Тази година фестивалът освен красива музика предлага на публиката и гласуване. Всички приходи от трите концерта ще бъдат вложени в кауза по избор на публиката.
Двадесет широкоформатни фотографии, които са част от огромния проект, насочващ вниманието към разрухата в самите устои на обществото, са представени в изложбата "Изтезание" в Националната галерия. Те са на световно известния американски фотограф-артист Андрес Серано, предизвикал културна война през 80-те години на ХХ век с творбата си Piss Christ. В националната галерия ще бъде показан за първи път в Европа и филмът му "Бунт", който ще има своята премиера през ноември, когато в България ще пристигне и самият Серано.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 18 септември.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg