Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учебните програми 2022/2023 г. – какви са промените?

Янка Такева
Снимка: Ани Петрова, БНР

Какво показаха проучванията на учебния материал сред учители и деца в края на миналата учебна година? И какви са промените в учебните програми през новата учебна 2022/2023 г.

Темата коментира в “Нашият ден“ Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители:

“18 000 учители взеха отношение по това как и по какъв начин да се променят учебните програми и дисциплини. Тези предложения бяха структурирани – една част от тях се взеха предвид, друга част останаха неудовлетворени от страна на учителите понеже имаха някои предложения, които не отговаряха на нещата, свързани със знанията, уменията и компетенциите, които трябва да усвояват учениците в зависимост от етапа на образователната система.

Нашите деца са достатъчно умни и интелигенти, за да могат да се справят с някои неща, свързани с ориентирането и то не можеше да бъде премахнато от учебната програма. Има една работна група в Министерството на образованието от социалните партньори, която до края на месец октомври трябва още един път да прегледа всичките тези структурирани предложения по учебното съдържание, учебните дисциплини и съответно да излезем с окончателно решение.

Това беше лично мое предложение, защото съм дълбоко убедена, че за тези важни неща не трябва да се бърза и затова си дадохме този марш от два месеца, за да имаме възможност още един път добре да се огледат нещата, за да не се направи някаква грешка. Защото това преструктуриране на учебния материал по учебни дисциплини, ще трябва да служи по-дълго време в образователната система“, посочи още тя.

Ще доведат ли до нов формат на изпитите новите програми?

“Програмите не са коренно променени и няма да доведат до промяна на изпитното съдържание. Може би тук-там ще има малки изменения, ако част от тези попаднат в НВО или в държавните зрелостни изпити, но в горните класове предложенията са изключително малко и те са незначителни. По-скоро в прогимназиалния етап учебното съдържание ще бъде малко по-променено“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35