Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театрален фестивал събира студенти от 7 европейски държави в Стара Загора

Снимка: istfestbg.com

Студенти от седем европейски държави ще участват тази година в Международния студентски театрален фестивал "Данаил Чирпански". Третото издание на театралния форум ще се състои от 23 до 27 септември в Стара Загора.

Фестивалът, чието първо издание беше през 2017 година, събира на едно място млади професионалисти от България и чужбина, които представят дипломните си спектакли, участват в дискусии и надграждат знанията и уменията си по време на ателиета и лекции, водени от доказани световни експерти в ролята им на жури и ментори. 

Вдъхновението за фестивала идва от любим приятел и колега – Данаил Желев-Чирпански, който загина след пътен инцидент през 2016 година. По това време беше студент в НАТФИЗ. Дани и неговите мечти поставиха началото на една традиция, която да помага на други талантливи млади артисти да вървят смело по своя път и да усъвършенстват себе си, споделят организаторите на студентския форум.


Участниците в тазгодишното издание са студенти театрали от Словения, Испания, Италия, Ирландия, Швейцария, Великобритания и България. Пред 3-членно жури и пред публиката те ще покажат своите дипломни спектакли, подбрани измежду 20 кандидатстващи представления от 15 страни. 

Откриването на театралния празник е на 23 септември от 19 часа пред Културния център "Стара Загора", където ще бъдат представени и част от спектаклите във фестивалната програма. Представления на младите творци ще гостуват също на сцените на Държавния куклен театър - Стара Загора и на Драматичния театър "Гео Милев".

Програмата в петте фестивални дни представи в "Артефир" Мирена Керезова, мениджър на фестивала. Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програма "Христо Ботев" празнува културата в реално време

На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..

публикувано на 01.11.24 в 16:55
Германски полицаи откриха във Волуяк крадени германски авточасти за 8 милиона евро

Актуални и паметливи

В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..

публикувано на 01.11.24 в 15:53

Националната литературна награда "Йордан Радичков" се връчва днес

В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков.   Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..

публикувано на 01.11.24 в 15:42

Сърцето пътува

На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..

обновено на 01.11.24 в 15:41
премиера на балета

Класика и публика

Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър (или един оперен режисьор) изпълнява задълженията си. "Опера на площада", "Музи над водата", "Опера в парка", "Опера на върховете"... Как нещата се превръщат в мисия?  Акад. Пламен Карталов ,..

публикувано на 01.11.24 в 15:40