Рядка операция на бебе извършиха УНГ специалистите от ВМА. Пациентът е бебе на 9 месеца с вродена малформация – липса на отвор между носната кухина и епифаринкса (хоанална атрезия). Заболяването води до сериозни затруднения в дишането през носа, тежки инфекции в областта на носоглътката, нерядко и до затруднения при храненето.
Операцията е извършена по ендоскопски метод при използването на високотехнологична видеоендоскопска и навигационна техника от хирургичен екип в състав доц. Христо Златанов и д-р Теодора Димитрова, и анестезиолог доц. Емил Кържин. Скоро след манипулацията малкият пациент диша нормално през носа, храни се пълноценно и се чувства добре.
Доц. д-р Христо Златанов от екипа на Клиниката по УНГ на ВМА разказва в "Нашият ден" за изключително рядката оперативна интервенция:
"Пациентът е съвсем добре, вкъщи е. Направихме контролен преглед – диша свободно през носленцето. Разбира се, сега има един период, през който ще слага капки, за да почиства носленцето, тъй като сме направили на практика един нов, на мястото на несъществуващия нормален, вход между носа и фаринкса. Хоаналната атрезия е много рядка вродена аномалия – едно на 7000 деца. В моята практика за 30 години имам пет случая, като бебета са само две.
Новото и ценното на тази намеса е, че правим ендоскопия. В зората на моята кариера се правеха такива операции, но те се правеха с класическа техника и бяха доста травмиращи. Сега това не се налага. Цялата процедура, която извършихме, заедно с предоперативната диагностика (защото ние с една анестезия направихме всичко, за да не товарим бебенцето), направихме скенер и видяхме, че няма съпътстващи аномалии, които биха могли да усложнят състоянието на детето, и в рамките на час и 20 минути приключи цялата процедура – от скенера до приключване на операцията и след 1-2 часа детенцето беше вече абсолютно адекватно, започна да се храни и да пие течности.
Звучи лесно, но тече по нормален алгоритъм, стига човек да притежава нужната апаратура и опит. Само опит не е достатъчен, ако няма апаратура на високо ниво – високо специализирана, с навигационна техника, без да се травмира лигавицата."
Доц. Златанов отправи послание: "Нека уважаваме себе си и околните, и тогава ще ни уважава и останалият свят. Това, което ни липсва, е себеуважение и уважение към близкия. Ако успеем да преодолеем това, ще излезем от тази парадигма на вечно недоволни, вечно неуважаващи и мразещи."
Чуйте повече и за Клиниката по УНГ на ВМА от звуковия файл.
Снимки – ВМА, БГНЕС
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg