Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Нова асоциална поезия чете Студената война

Нова асоциална поезия се обръща към темата за Студената война в новия брой на едноименното списание. Редакторите и близо 60 автори интерпретират по игрив начин миналото, като третират проблема за войната през проблема за паметта.

"В крайна сметка ние трябва да помним миналото, да го наследяваме. Примерно от другата половина на Нова асоциална поезия, които са ветерани на литературните сцени – по-възрастни са, имат пряк опит, преживели са този сложен период, геополитически и в историята на България, за да стане диалог, да има приемственост. Рано или късно, каквото и да се случва в момента по света – то ще се превърне в наследство, в памет, която ще трябва да предадем нататък", каза в "Артефир" Стефан Гончаров, редактор и автор в Нова асоциална поезия.

Диалогът между поколенията ще има и реално измерение – на 24 септември от 18.30 часа в клуб "Ялта" авторите ще четат своите текстове и ще провокират емоции. Идеята обаче е да се премине отвъд тревожността, която неминуемо спохожда войната и всичко, което произлиза от нея.

Мартина Василева е дизайнерът на списанието. Тя създава графичната идентичност на броя, ангажиран с темата за Студената война, като заимства от визуалната култура, запечатана в архивните кадри от този период.

"Ние действително нямаме конкретен достъп до този период и разчитаме на това, което ни е предадено от нашите близки, ние сме младо поколение – така че и от интернет, за да установим някаква връзка с това, което се е случило, и разбира се, да го преработим през нашето въображение. По този начин то резултира в това, което правим, което творим", обясни тя.

Студената война е тема в броя на Нова асоциална поезия, но преди всичко естетически, защото списанието дава свобода на всеки автор, независимо дали се занимава с поезия, проза или превод, да играе с думи, да диалогизира, да бъде критичен в своите мисли и възможности.

Същото ще се случи и на 24 септември, когато четенето на Студената война ще бъде поредното култивиране на свободен дух и споделяне на изкуство с публиката в стила на ранния модернизъм. Участие в него ще вземат и музиканти и актьори.

Стефан Гончаров и Мартина Василева разказват подробностите в звуковия файл.

Снимка – Нова асоциална поезия


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30
Националните награди за сценични изкуства –

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47

"Ноти от мелодията на живота" събира истории за известни личности

За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към  Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова,  Емил..

публикувано на 05.02.25 в 11:27