“Всеки човек трябва да се чувства независим, това е един от най-хубавите ни и светли празници. България има ориста да попада в исторически и геополитически план на едно много особено място, което е доста проветриво – ние сме на кръстопът. Тук са се преплитали много интереси в продължение на много векове. Винаги съм казвал, че Балканите са най-уникалното място на света“, казва в ефира на “Нашият ден“ Георги Андреев, директор и главен художествен ръководител на ДФА "Филип Кутев", и подчертава:
“Когато човек се чувства духовно здрав, той е независим да прави това, което смята за добре. Пожелавам на всички да сбъдват мечтите си!“
Началото…
“Непрекъснато в ранното ми детство звучеше музика. Цялото ми семейство – още баба ми, дядо ми – пееха или свиреха на някакъв инструмент. Това не е било толкова решение, колкото някаква подсъзнателна реакция или ориентиране в тази посока“, казва в интервю за БНР Георги Андреев, директор и главен художествен ръководител на ДФА "Филип Кутев", и допълва:
“Когато израстваш в среда, в която се музицира непрекъснато, малко или много ставаш част от нея. Истинското решение дойде доста по-късно, когато пожелах да уча в Музикалното училище в Широка Лъка.
Решението ми да свиря на гъдулка не беше много осъзнато. Просто много ми харесваше този инструмент – звукът и чувствеността, която излъчва. С течение на времето осъзнах, че не ми е достатъчно само да свиря. Интересите ми се разшириха и започна да звучи музика в главата ми, която беше доста по-богата от солов инструмент. Тогава започнаха и първите ми композиционни опити.“
Наградите
“Винаги е много приятно, когато получиш награда. Не се стремя към наградите, аз и колективът, с изключение на случаите, в които се явяваме на конкурс“, посочва още той.
Как се запазва пламъкът?
“Често нещата са доста по-прозаични. Има една поговорка – “Апетитът идва с яденето“. Комплексно изживяване е. Това е призвание, което води до вътрешно задължение и потребност това да продължава. Мотивацията на всички, участващи в този състав, не е чисто професионална или финансова. Ако не е тази любов и усещането за призвание и за мисия, нещата не могат да се случват насила“, споделя още Андреев.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg