Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По следите на нацистка експедиция в Амазония

Дълбоко в джунглите на Амазония и днес се извисява гроб със свастика на върха... Нацисти и евреи, икономически и политически емигранти от целия свят, потомци на роби и на индиански империи… в огромния етнически котел на Южна Америка се оглежда историята на съвременния свят. Във всичко това има и значимо българско присъствие. Писателят и бизнесменът Илко Минев, човек с български и еврейски корени, живеещ от много десетилетия в Бразилия, е написал книгата "По следите на Алемоа", която е вече бестселър в най-голямата южноамериканска страна и излиза тези дни и на български. Става дума за нацистка експедиция от 1935 г. до 1937 г. на територията на днешна Френска Гвиана.

Това е повод да поговорим за митовете и връзките на Райха с Южна Америка, за българското присъствие в тези сюжети, както и за днешното съвремие. Гостуващият в България Илко Минев и неговият издател Христо Георгиев разказват за повода за написване на книгата и опасностите по време на експедицията. 

Историкът от БАН Николай Поппетров ни осведомява защо нацистка Германия е гледала толкова страстно към тази част на света, а историкът от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" доцент Валентин Петрусенко споделя свои наблюдения върху историята на Южна Америка. 

Илко Минев е склонен да вижда в непремисленото отношение към индианските малцинства и към джунглите на Амазония заплаха за днешната ни цивилизация.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20