Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква е историята на единствената дървена църква у нас?

Снимка: facebook/groups

Храмът "Преображение Господне“ в курорта “Боровец“ е единствената дървена църква в България. Построена е по идея на общественици, учени и собственици на вили в Чамкория (старото име на “Боровец“).

Има предание, че искрените молитви в храма водят до изцеление на болните, а някои от хората, които са го посетили, твърдят, че след това са се отказали от пороците си.

“Работейки в държавния архив, попаднахме на много интересни материали, свързани с Боровец и църквата. Оказа се, че тя е строена от българи. Проектант на тази църква е арх. Никола Лазаров“, разказва Любомир Николов, уредник в Историческия музей в Самоков и допълва:

“Изпълнителят, който е предприемач, се казва Петър Пиперков и е от Самоков. Църквата е построена за около година. Средствата са събирани от вилопритежателите в Чамкория, както се е наричал тогава Боровец. В много малък период от време са събрани около 300 000 лева.

Идеята за построяването на такъв храм е още от 1909 г. Вилопритежателите са писали писма до кмета на Самоков с идеята да се построи църква.

Около 1927-1928 г. започва тенденция към модернизиране и преустройство на целия курорт. Искали са Чамкория да се превърна в място, което предлага европейско ниво на гостите си. Предвиждало се е да се направи огромен курортен хотел с фонтан и езеро“.

“Важно е да се каже, че в началото Чамкория е една гора, в която няма нищо. Общинското управление на Самоков решава да направи курорт в нея. Възниква като летен курорт, след което започват да се практикуват и зимни спортове“, посочва още той.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: facebook/groups
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00