Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мрак" е сръбското предложение за "Оскар"

Снимка: zlatnaroza.bg

Българската копродукция "Мрак" на режисьора Душан Милич е сръбското предложение за чуждоезичен "Оскар". Във време на действаща война в Европа филмът, който започва като история за пътя на едно малко момиче в суровия свят, се превръща в послание в защита на малкия човек.

"Мрак" се базира на последствията от бомбардировките на НАТО в Сърбия, когато сръбски семейства се борят да оцелеят в Косово, заобиколени от враждебността на албанското мнозинство.


Душан Милич пише история за оцеляването в най-първичната му форма, а режисира психологически трилър за измеренията на страха и порастването на едно дете.

Милица живее с майка си и дядо си в заобиколена от гъста гора къща, някъде в планините на Косово. Тъмнината се е настанила в дома и душите им. Врагът е неназован, няма физически доказателства за него, но неизвестното си проправя път към тях и си играе със съзнанието им.

Отгласи от войната или обсада от въображаем противник, породен от собствения страх – срещу какво се бори всъщност семейството?


Всичко за сценариста и режисьора на "Мрак" Душан Милич започва от писмото на едно момиче до действащия в онези години президент на Сърбия, прочетено официално пред събранието на ООН.

Милич, който познаваме като режисьор на филма "Гуча!" и съсценарист на българския "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", разказва за вдъхновението си в звуковия файл. Преводът е на продуцента от българска страна Стефан Китанов, който също говори за темата и достойнствата на "Мрак".


Филмът е част от конкурсната програма на 40-ото юбилейно издание на "Златна роза".

Снимки: zlatnaroza.bg
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29