Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Петров: Конференция събира световния елит в изкуствения интелект и информатиката

Снимка: pixabay.com

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) организира двудневна конференция на тема "Нововъзникващи тенденции в изкуствения интелект и компютърните изследвания". Тя ще се проведе на 30.09 и 01.10.2022 г. в зала "Джон Атанасов" в София Тех Парк. Събитието събира световния елит в изкуствения интелект и информатиката. 

Презентациите ще включват машинно обучение, компютърно зрение, автономни автомобили, киберсигурност, обработка на естествен език, езици за програмиране, криптография, компютърни архитектури, както и верификация от световноизвестни изследователи, повечето от които ментори в докторантската програма на института.

INSAIT е структуриран като специално звено към Софийския университет "Св. Климент Охридски" в партньорство с два от най-добрите технологични университети в света – Федералния технически университет в Цюрих и Политехническия университет в Лозана. Институтът е финансиран от българското правителство с близо 170 млн. лв. за период от 10 години. Една от мисиите на INSAIT е утвърждаване на региона като дестинация за научни изследвания и дълбоки технологии от световно ниво.

"Регионът на Югоизточна Европа има традиция в елитната подготовка на своите ученици, било то под формата на олимпиади по физика, математика и информатика. Това е най-важната стъпка при създаването на една високотехнологична екосистема“, споделя в "Нашият ден" Борислав Петров, изпълнителен директор на INSAIT.

Необходимо е да бъде приложен моделът на Израел, Швейцария и САЩ за привличане, развитие и задържане на таланта. Този модел в момента липсва, той не е приложен и това води до много структурни проблеми. Българските суперталанти, които могат да направят фундаменталните промени в технологиите и в науката, нямат реално основата и условията да се върнат в страната и да творят.

Водеща българска IT компания е инвестирала близа 12 млн. лева в образование и наука. По този начин България да се превръща в първа държава в региона, която разполага с  Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии. Вече четири години се работи по изграждането на неговата структура и това е резултат от усилията на няколко правителства, припомня Борислав Петров.

Със старта на същинската работа на института се очаква страната ни да затвърди позицията си на световната карта на иновациите и науката. В стратегията на ІNЅАІТ е заложена интензивна работа с техническите и математическите гимназии в България и искаме да върнем положителното отношение към науката и изследванията", казва Борислав Петров.

Сред участниците във форума са д-р Кристина Тутанова, изследовател в Google AI и гост преподавател във Вашингтонския университет, ментор в докторантската програма на INSAIT, както и проф. Люк Ван Гуул, професор във Федералния технически университет и изследовател в INSAIT. Един от най-цитираните учени в света и пионер в сферата на машинното самообучение и компютърното зрение.

Според Борислав Петров България трябва да привлича българите, които са били в чужбина, но и таланти от целия свят. Това ще доведе създаването на нови технологични компании, използвайки опита на големите изследователски центрове.

Целия разговор с Борислав Петров можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – pixabay, insait.ai
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15