Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Киряков: Води се война на изтощение между Русия и подкрепящите каузата на Украйна

Верни са всички оценки, че предизборната кампанията беше вяла и незабележима

Георги Киряков
Снимка: Мария Христова

Съветът за сигурност на ООН ще гласува тази вечер резолюция, осъждаща референдумите за анексиране на украински територии. Късно снощи руският президент Владимир Путин подписа укази, с които признава независимостта на Херсонска и Запорожка област.

Според Кремъл, за да бъдат те присъединени към Русия, е необходимо първо да бъдат признати за независими субекти на международното право. Останалите две области, които се очаква да бъдат присъединени към Русия – Донецка и Луганска – бяха признати от Москва за независими държави още през февруари, преди нахлуването на руските сили в Украйна.

Съветът за сигурност на ООН ще има гласуване в днешния ден за резолюция, която осъжда референдума в Украйна, но се очаква тя да не бъде приета, тъй като Русия ще използва правото си на вето.

“Русия има право на вето и такава резолюция няма да бъде приета. Това е огромен проблем за съвременното международно право, това, което се е оформило след края на Втората световна война и което успя да просъществува в рамките на повече от 70 години“, казва в “Нашият ден“ политологът Георги Киряков и допълва:

“Именно този ред и това международно право оспорва Русия и то не отсега. Русия не е участник в много такива договорености на международно ниво. Да припомним, че тя категорично отказа да участва в Международния наказателен съд, който беше част от това международно право и опит да се стигне на международно ниво до съгласие, но Русия и тогава отказа. Да не говорим, че тя изобщо не спазва никакви международни договорености от анексията на Крим през 2014 г."

“Единствено и само в момента се прави опит на двустранно ниво да се реши проблемът с ядреното въоръжаване и с използването на ядрено оръжие за немирни цели. Вчера беше отправен такъв призив към САЩ за двустранна пряка среща на екипи, които да продължат това сътрудничество между САЩ и СССР, а след това между САЩ и Русия в областта на ядреното въоръжаване. Само че там САЩ са категорични, че трябва да се включи и Китай в тези разговори, което за момента Русия и Китай отказват“, посочва още той.

Според Киряков се "води война на изтощение между Русия и всички, които подкрепят каузата на Украйна“.

“Очевидно е, че страните, които застават зад Русия, не желаят да предприемат нови стъпки в тази подкрепа, говорим предимно за Китай и за Индия, но и за други държави, които се срещнаха в Самарканд."

“Тази война на изтощения няма да бъде дългосрочно в полза на Русия. Русия трябва да използва в момента много личен ресурс, за да издържи на тази война на изтощение. Тя не може да разчита на ресурс, който Китай би могъл да предостави. Украйна може да разчита на почти безкрайния ресурс на продължаващия да работи на пълни обороти Запад. Тук не става въпрос само за Запад, а говорим за демократична икономика като цяло“, посочва още той и допълва:

“Въпрос на време е Китай и Индия сериозно да преосмислят позициите си по отношение на това нахлуване на Русия в Украйна и най-вече на анексирането на територии, които по международното право не им принадлежат."

Има ли пряка опасност за България?

“Основна задачи и грижа на централната власт, на Министерски съвет и на структурите на Министерския съвет, говорим за МВР и Министерство на отбраната, е да гарантират сигурността, независимостта и териториалната цялост на държавата. Това не е работа на местните власти. Кметове и общински съветници нямат нищо общо със защитата на националната сигурност и суверенитет на страната. Местните власти могат само и единствено да наблюдават на местно ниво и да реагират в случай на природно бедствие, но не и в случаи, касаещи националната сигурност“, коментира политологът в интервю за БНР.

Кампанията

“Всички оценки, че кампанията беше вяла и незабележима, са верни. И те са верни от гледна точка на това, че това са поредните предсрочни избори. Неспособността на политиците у нас да излъчат стабилност, така че да преодолеят този негативизъм и липса на желание у хората да се занимават с политика, е очевидна и за тези избори, но тя е следствие от тази продължителна политическа криза, в която България беше вкарана не само от външни фактори. И преди войната държавата ни не беше в цветущо състояние“, посочва още Киряков.

Чуйте пълното интервю с Георги Киряков и анкета с граждани на София на Христина Симеонова.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53