Форумът Techniverse предлага футуристичен свят пълен с технологии, изкуство, автомобили и изкуствен интелект.
Невронни мрежи рисуват картини по зададен текст, снимаме триизмерно видео, работим по сензори на автомобили, програмираме на Arduino роботи, интегрираме IoT поток от данни с облачни услуги, обработваме снимки, потапяме се в тайните на дигиталните карти или работим с големи данни – това са само някои от дейностите, в които всеки може да участва в технологично-образователното събитие от нов вид - "Тechniverse: Завръщане в бъдещето".
На 2 октомври специалисти и любители се включват в свободно достъпни практически занимания с разнообразни технологии в 18 работилници и дискусии по най-иновативните области на 21 век. Всичко това се случва в Techniverse - първото по рода си у нас целодневно събитие за информационни и други технологии с изцяло практическа насоченост. Мястото на провеждане е "Маймунарника", в парк Борисова градина, София.
Techniverse започва в 10.30 ч. и продължава чак до полунощ. Очаква ни среща с технологии, наука, творчество и изкуства без билети. Достъпът е свободен, но за да си осигурите места на първите редове, се регистрирайте тук.
Форумът е насочен към техничари, учени, инженери, ентусиасти, ученици, и към всички с интерес към STEM (наука, технологии, инженерство и математика).
В Techniverse знанията се предават чрез пряк опит, а технологиите предизвикват възторг и вдъхновение.
Четири тематични потока!
Заниманията в четирите потока са едновременни.
Всеки поток е в своя шатра с екран и мониторни колони.
Всеки е поканен да вземе участие във всяка работилница.
Всеки е поканен да участва в дискусия или да допълни темата.
Първият акцент е Мобилност с демонстрации и работилници по теми като CANbus комуникация между централна конзола и инструментен панел, визуализиране на данни от тях, създаване на оптимален план за посещение на десетки адреси в пътна мрежа с помощта на облачни услуги и др. Важен фокус са темите, свързани със създаване на софтуер за придвижване и автомобили, както и за оптимално планиране на маршрути.
Другите три тематични потока са: Творчество, Устройства и Софтуер, а заниманията в тях се движат едновременно, в различни шатри.
Още теми, които заслужават внимание:
• въведение в програмирането за отворената процесорна архитектура RISC-V,
• как да станем видео инфлуенсъри с подръчни средства
• състезание по сглобяване на сървър.
В сферата на образованието ТЕХНОКРАТИ представят виждането си за ефективни методи за подобряване на учебния процес с помощта на технологиите.
Музиката също е важен акцент в събитието - работилниците се случват на музикален фон.
От 14 часа започва музикалната програма с участието на утвърдени имена от родната клубна сцена. Стиловете са техно дъб, псайхаделик дъб, рокстеди, реге и мелодичен дъбстеп.
В любопитни музикални работилници получаваме съвети за диджей умения; създаване на музика с tracker (като "едно време”) и ставаме свидетели на демонстрации по създаване на музика и звук по изцяло хардуерен път – с модуларни синтезатори.
Подробности за Techniverse научаваме от организатора му Георги Пенков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и специалист по софтуерна архитектура:
"Тechniverse е събитие, подготвено от знаещите и можещите в областта на информационните технологии. Експерти от различни иновативни среди се включват в общи занимания, в които пряко ни запознават с някои от най-футуристичните технологични нововъведения. Techniverse се роди от желанието ни повече хора в България да бъдат не само потребители, но и създатели на иновации. Днес влиянието на технологиите върху живота е огромно, създават се възможности за взаимодействие със заобикалящата среда, за изкуство и предприемачество. Въпреки това мнозина остават наблюдатели и консуматори, вместо да се възползват от огромния потенциал на новите екосистеми за разработка и развитие на интелектуалния потенциал. Правим достъпни някои от най-иновативните аспекти на дигиталните технологии, които вече определят бъдещето ни."
В програмата на Тechniverse не е предвидена лекционна част, а само преки занимания. Всички активности са на открито в Борисовата градина и се водят от доказани в своята област специалисти.
В случай на нестабилно време е предвидена зала. Следете за промени тук:
https://techniverse.bg/programa/
https://www.linkedin.com/events/6975122469976190976/about/
Снимки: Ася Чанева, techniverse.bg
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg