Темата на предаването – "Фантастичният човек" – е намигане към изборния ден, защото дори по време на избори очакваме той да дойде – по-свят от Иван Рилски, по-умен от Айнщайн, по-хубав от Венера на Ботичели, и да покаже чудеса от геройства, водейки ни към светлото бъдеще.
Всъщност разговорът е за фантастиката като жанр, за нейните проявления в религиозните, митологичните и приказните текстове, и за съвременните ѝ измерения, свързани с комиксовата, кинематографичната и игровата култури.
Говорим за Станислав Лев и Рей Бредбъри, за Светослав Минков и Павел Вежинов, за копнежа на човека по безсмъртие и всемогъщество.
Писателят Алек Попов разказва какво го мотивира да съчетава фантастичното със сатиричното, Николай Генов ни съобщава за изводите си в книгата си "Виртуалният човек", доцент Камелия Спасова ни връща в древногръцката митология, където боговете понякога ревнуват от хората технологичните придобивки на знанието, а режисьорът Георги Михалков ни припомня за сценария "Човек от Земята" по Джеръми Бигсби, поставен от него в театрален вариант, в който героят е човек, дарен с безсмъртие, но ненамерил хармония в това.
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg