Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гълъбин Христов в столичната галерия "Астри"

Снимка: галерия "Астри"

Галерия "Астри" представя новата изложба на художника Гълъбин Христов, наречена "Изчезващо минало". Тя представлява цикъл около 60 майсторски акварела, малък формат – една техника, която изисква наистина висок професионализъм, особена нагласа и изящна естетика. Това го виждаме в тези деликатни акварели, със сюжети към изчезващото минало – морето, реката, брега, дървените лодки, рибарите, рибите, защото и рибите изчезват. 

Без носталгия, фино, но категорично Гълъбин Христо връща към надеждата да останем при обикновените неща, към природата, към притихналото море. 

В галерията се показва и един Ноев ковчег, пластика от камък, защото художникът всъщност е скулптор и се изявява в този жанр изключително успешно.. И лодките в тези майсторски акварели носят усещането за Ноевия ковчег, за мита, за човешката природа да оцелява.

Току що завърнал се от един симпозиум, Гълъбин Христов разказва за акварелите, за това изчезващо минало, което трябва да съхраняваме. Както обикновено, има и думи на галеристката Вихра Пешева за избора ѝ на тези изящни акварели.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – галерия "Астри"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Розита Еленова и Димо Домов

Възпитавайте чувствата си

В епизод 600 "Трамвай по желание" представя на своята публика актрисата Розита Еленова, режисьор, експерт по медии и култура, журналист и радиоводещ. Неотдавна Розита представи в "Трамвая" книгата и филма "Свободен, по-свободен, Димитър", посветени на незабравимия режисьор и театрален педагог Димитър Еленов – неин ментор и съпруг. За да сглобим..

публикувано на 10.08.25 в 13:35

Някои постъпки не ги разбираме!

В редакция "Хумор и сатира" сме готови, ако се наложи, да проявим разбиране, снисхождение и всеопрощаване, но за неща като зъбите сме безкомпромисни, защото знаем колко е важно езикът да е зад тях. Какво ни изкара от равновесие тази седмица можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: • Увод с песни от..

публикувано на 09.08.25 в 12:45

Вим Вендерс – погледът, който стига до всеки

"Времето на редактора" в петък, на 8 август, е посветено на 80-ата годишнина от рождението на германския режисьор Вим Вендерс. Вим Вендерс е един от големите магьосници в световното кино, създал мост между европейския авторски почерк и света. Независимо дали снима игрални или документални филми, видеоклипове на U2 или на Уили Нелсън, Вим Вендерс..

публикувано на 08.08.25 в 11:32

Белене – последният ни шанс да помним

В рубриката "Разговорът" във "Нашият ден" зам.-директорът на фондация "Софийска платформа" Борислав Димитров говори за инициативите "Визия за Белене" и лятното училище "Защо ни е да помним" 2025 г. Фондацията от години работи за укрепване на демократичната култура в България чрез гражданско образование, исторически диалог и застъпнически..

обновено на 08.08.25 в 11:11

Созопол посреща най-добрите в кукления и площадния театър

До 10 август в Созопол продължава Международният фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета". Фестивалът представя българските и европейските достижения в областта на професионалното куклено изкуство и площадния театър, а какво предстои днес и утре, ще разберем от редактора Ангелина Грозева. Слушайте!

публикувано на 08.08.25 в 09:56