Мрежа от ученици от училища, отличени със знака LabelFranceÉducation, ще бъде създадена по време на Регионалния форум на отличителния знак за високи постижения в областта на френскоезичното двуезично обучение във Варна. Събитието ще се проведе на 6 и 7 октомври в морския град, който е специално избран за провеждането на форума.
В професионалната среща ще се включат ученици на 16- и 18-годишна възраст и преподаватели от 28 акредитирани училища, както и представители, отговарящи за сътрудничеството в областта на образованието, от френските посолства и френските институти в 13 европейски държави: Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Унгария, Литва, Северна Македония, Молдова, Полша, Чешката република, Румъния, Сърбия и Словакия.
Ще бъдат представени четири от 11-те езикови гимназии в България, носители на отличителния знак LabelFrancEducation.
"България е водеща страна в изучаването на френски език в света. Изборът ѝ за страна-домакин е мотивиран от високото професионално качество в преподаването и динамиката на мрежата от 18 профилирани езикови гимназии с преподаване на френски език тук.
Варна е също и част от франкофонската традиция, свързана с историята на България, със своите две гимназии, отличени със знака за качество LabelFrancEducation: 4-та гимназия "Жолио-Кюри" и 5-та гимназия "Йоан Екзарх". Във Варна през 1958 г. е открита първата профилирана езикова гимназия с преподаване на френски език в България и това превръща българския град в един от устоите на франкофонията.“
Това сподели Пиер Колио, съветник по сътрудничеството и културната дейност и директор на Френския институт в България.
Форумът във Варна е част от честването на 10-ата годишнина на LabelFrancEducation, в контекста на силното разширяване на глобалната мрежа от 587 двуезични учебни заведения, отличени с LabelFrancEducation в 62 страни.
Програмата включва обучителни ателиета и моменти за размисъл, както и време за обмен на идеи в полза на обучението по и на френски език в езиковите гимназии. Събитието се организира от Френския институт в България, с подкрепата на Министерството на Европа и външните работи на Франция, Френския институт, Агенцията за френско образование в чужбина (AEFE), и в партньорство с France Education international и Центъра по медийно и информационно образование (CLEMI).
Превод в ефир: Мария Конакчиева.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg