Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Моника Евстатиева: Всички големи терористични организации са отново в Афганистан

Моника Евстатиева
Снимка: личен архив

Какво се случва с медиите и жените журналисти при режима на талибаните в Афганистан, една година след като САЩ прекратиха присъствието си там – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Моника Евстатиева, главен редактор в NPR (Националното радио на САЩ)

"Едно от нещата, които трябва да знаем, е, че Афганистан не е същият, който беше преди двадесет години. За тези двадесет години там се създадоха много държавни структури, медии, съдилища, университети. И въпреки че от една година тези институции не съществуват по същия начин, те все пак са съществуват. Това е държава, в която населението 60% процента е от хора под 25 години, т.е. повечето хора там никога не са знаели какво са талибаните – те знаят само една държава, която е горе-долу свободна и горе-долу във война с терористични организации. В момента най-големите независими медийни канали продължават да работят, но без същите свободи, които имаха по времето на присъствието на САЩ там."

Жените в Афганистан сега

"Интервюирахме афганистанска жена-репортер, която казва, че продлжава да работи, но когато озвучава репортажите си, никога не е в кадър, т.е., никога не я дават, а само се чува женски глас зад кадрите на репортажа. Много от момичетата не могат да ходят на училище, не ходят и в университетите. Жените университетски преподаватели не работят. Има места в Афганистан, където пускат момичетата на училище, но само ако са забулени, на други места въобще не могат да ходят на училище, защото в Афганистан нещата се решават на регионално ниво, а национално и всеки управител на провинция сам взема решенията. Въпросът е, че сега е много опасно и за журналисти, и за активисти, дори и за международни неправителствени организации, които изказват несъгласие с талибаните. Непрекъснато изчезват хора. Най-опасните теми са – защо трябва да си седим вкъщи, защо жените не могат да учат, какво можем да направим за повече свобода на медиите. Четири от жените, които организираха протести там, са изчезнали и никой не знае къде са и дали са живи."

Афганистан и тероризма в света

"Световната национална сигурност зависи от Афганистан. Да, Америка елиминира Айман Ал-Зауахири, вторият човек на Бин Ладен, но големият въпрос е защо Айман Ал-Зауахири живееше в центъра на Кабул в луксозна къща със семейството си, необезпокояван от никого? Това означава, че талибаните продължават да работят с Ал Кайда и че те нямат проблем един от най-страшните терористи в света да живее спокойно в центъра на столицата на Афганистан. Т.е. само една година след като САЩ се изнесоха от Афганистан, Ал Кайда спокойно оперира там. 

Второто важно нещо е, че "Ислямската държава" – ДАЕШ, която беше елиминирана, в момента е много активна в Афганистан. Т.е. всички големи терористични организации са отново в Афганистан, което с едно правителство като това на талибаните е доста опасно за света. Не е ясно колко време правителството на талибаните ще успее да удържи "Ислямска държава", преди терористите да започнат да отцепват територии от Афганистан. Толкова много грешки бяха допуснати миналата година с изнасянето на САЩ от Афганистан, най-вече хората там не вярват на САЩ, че са на тяхна страна, защото изнасянето предизвика огромна хуманитарна криза там. А САЩ в момента на фона на проблема с Путин, икономическата и енергийната криза, подценява ситуацията с тероризма в Афганистан, подобно на това как Европа подцени Путин преди време, когато той превзе Крим. Разбира се, службите на САЩ следят внимателно какво се случва в Афганистан, но ако оставиш някъде вакуум, ако оставиш място, където няма надзор и нямаш присъствие, разбира се, че е опасно, защото все някой друг ще заеме опразненото от теб място." 

Снимка – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние с психично заболяване?

Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като..

публикувано на 14.02.25 в 12:40

Непобедимият победител Виктор Асенов

Виктор Асенов и Тади, неговото куче водач , са в студиото на "Нашият ден" с един вдъхновяващ разказ – за границите, които сами си поставяме и тяхното премахване чрез силата на волята. Виктор се самоопределя като "непобедим победител". Той се движи напред и нагоре, без да вижда хоризонта, и може да се похвали, че е планински ултрамаратонец ...

публикувано на 14.02.25 в 10:24

"Дари книга, подари любов" призовава Асоциация "Българска книга"

В Международния ден на даряването на книги – защо е важно да предаваме знанието нататък? С отговор на този въпрос в "Нашият ден" се включва Десислава Алексиева , председател на асоциация "Българска книга" (АБК). Днес (14 февруари) АБК организира акцията "Книгодаряване" за даряване на книги на училища, библиотеки, читалища. Партньор на..

публикувано на 14.02.25 в 09:49

Импулсът в мен: Празни думи

Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..

публикувано на 13.02.25 в 12:09
Веселин Савов

Виното е любов и любовта е вино

За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..

публикувано на 13.02.25 в 10:26