Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Моника Евстатиева: Всички големи терористични организации са отново в Афганистан

Моника Евстатиева
Снимка: личен архив

Какво се случва с медиите и жените журналисти при режима на талибаните в Афганистан, една година след като САЩ прекратиха присъствието си там – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Моника Евстатиева, главен редактор в NPR (Националното радио на САЩ)

"Едно от нещата, които трябва да знаем, е, че Афганистан не е същият, който беше преди двадесет години. За тези двадесет години там се създадоха много държавни структури, медии, съдилища, университети. И въпреки че от една година тези институции не съществуват по същия начин, те все пак са съществуват. Това е държава, в която населението 60% процента е от хора под 25 години, т.е. повечето хора там никога не са знаели какво са талибаните – те знаят само една държава, която е горе-долу свободна и горе-долу във война с терористични организации. В момента най-големите независими медийни канали продължават да работят, но без същите свободи, които имаха по времето на присъствието на САЩ там."

Жените в Афганистан сега

"Интервюирахме афганистанска жена-репортер, която казва, че продлжава да работи, но когато озвучава репортажите си, никога не е в кадър, т.е., никога не я дават, а само се чува женски глас зад кадрите на репортажа. Много от момичетата не могат да ходят на училище, не ходят и в университетите. Жените университетски преподаватели не работят. Има места в Афганистан, където пускат момичетата на училище, но само ако са забулени, на други места въобще не могат да ходят на училище, защото в Афганистан нещата се решават на регионално ниво, а национално и всеки управител на провинция сам взема решенията. Въпросът е, че сега е много опасно и за журналисти, и за активисти, дори и за международни неправителствени организации, които изказват несъгласие с талибаните. Непрекъснато изчезват хора. Най-опасните теми са – защо трябва да си седим вкъщи, защо жените не могат да учат, какво можем да направим за повече свобода на медиите. Четири от жените, които организираха протести там, са изчезнали и никой не знае къде са и дали са живи."

Афганистан и тероризма в света

"Световната национална сигурност зависи от Афганистан. Да, Америка елиминира Айман Ал-Зауахири, вторият човек на Бин Ладен, но големият въпрос е защо Айман Ал-Зауахири живееше в центъра на Кабул в луксозна къща със семейството си, необезпокояван от никого? Това означава, че талибаните продължават да работят с Ал Кайда и че те нямат проблем един от най-страшните терористи в света да живее спокойно в центъра на столицата на Афганистан. Т.е. само една година след като САЩ се изнесоха от Афганистан, Ал Кайда спокойно оперира там. 

Второто важно нещо е, че "Ислямската държава" – ДАЕШ, която беше елиминирана, в момента е много активна в Афганистан. Т.е. всички големи терористични организации са отново в Афганистан, което с едно правителство като това на талибаните е доста опасно за света. Не е ясно колко време правителството на талибаните ще успее да удържи "Ислямска държава", преди терористите да започнат да отцепват територии от Афганистан. Толкова много грешки бяха допуснати миналата година с изнасянето на САЩ от Афганистан, най-вече хората там не вярват на САЩ, че са на тяхна страна, защото изнасянето предизвика огромна хуманитарна криза там. А САЩ в момента на фона на проблема с Путин, икономическата и енергийната криза, подценява ситуацията с тероризма в Афганистан, подобно на това как Европа подцени Путин преди време, когато той превзе Крим. Разбира се, службите на САЩ следят внимателно какво се случва в Афганистан, но ако оставиш някъде вакуум, ако оставиш място, където няма надзор и нямаш присъствие, разбира се, че е опасно, защото все някой друг ще заеме опразненото от теб място." 

Снимка – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48