Как руската пропаганда в българските медии повлия на изборите у и как тя се "отразява" в поведението на "Възраждане" в БТА нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Димитър Вацов, философ, културолог, университетски преподавател.
Поведението на Костадин Костадинов
"Костадинов повтаря едно към едно опорките на руската пропаганда. Руската пропаганда е военизирана. Така да се каже сегашната война срещу Украйна буквализира с кръвта на жертвите нещо, което Русия от много години стъпка по стъпка прави в публичното пространство – насищайки го с военизирана пропаганда, обявявайки Запада за враг. Всеки, който се съпротивлява на линията на Путин и на Кремъл, за тях е чуждестранен агент. Такива са всички протести, цветни и нежни революции, такива за тях са и всички медии, които огласяват истината. Ето, че Костадинов се опитва да прави това на наша почва. Той не е първият, но досега само той го прави толкова отчетливо.
Като противодействие на неговите думи може да се каже, че няма нищо нелегитимно в това медии и граждански организации да получават финансиране от чужбина и то от демократични институции по прозрачен начин. "Америка за България", германските политически фондации, фондове извън ЕС или в ЕС, които помагат на демократичния процес в България и други страни. Най-жалкото е, че в България не се разбира това, че медиите и гражданския сектор трябва да бъдат дофинансирани от самата държава, като независима друга инстанция. В България няма фонд, който да подпомага граждански инициативи и затова е такова дереджето на медиите.
Вместо това, руската пропаганда, и в частност Костадинов, казват не само, че не трябва да има независими медии, а и всички, които получават външно финансиране, трябва да бъдат обявени за чуждестранни агенти и дори евентуално закрити, както е вече в Русия. Това е пътят към тоталитаризма."
Какво му дава сила
"Костадинов радикализира тази реторика, която Волен Сидеров, Валери Симеонов, Каракачанов, Джамбазки вече от десетки години въртят в нашето публично пространство. Не мисля, че Костадинов е толкова силен, разбира се, има риск от радикализация, но виждаме, че българското радикално "дясно", българския протофашизъм не успява да пробие много над 10% и това е традиционна ситуация в последните 10-15 години."
Руската пропаганда и българските избори
"Ако тази военизирана пропаганда, която се просмука и в нашето публично пространство, има пряк ефект върху изборите в България, то това е в няколко пункта. Първо, вече избухна война и пропагандата се радикализа, а Костадинов е еманацията на тази радикализация. По-лошият ефект обаче от цялата тази пропаганда, която навлезе без сериозна съпротива от страна на държавата и на публичните институции в нашето поле, е, че много граждани се демотивираха и деактивираха граждански. Защото си представят черно-бял свят, който е с две страни.
Тази пропаганда е много удобна на хората, които се отказват да поемат върху себе си тежки решения – тези, които не искат да слушат за война и лесно казват "те и едните, и другите са маскари". Тези хора обикновено не са путинисти, а споделят нагласа, която е компромисна. Тази нагласа се олицетворява и от редица български политици като Румен Радев и Корнелия Нинова, които се опитват да се крепят на двата стола с мотива – да не въвличаме страната във война. С тази мантра се отлагат всички ясни решения за това накъде да върви България в ситуация на реална война. Радев успя с тази мантра да блокира даването на оръжейни помощи на Украйна, той се опита, но не успя да блокира решението на правителството на Петков да не плащат на "Газпром" в рубли. И в момента за трети път, което е и най-бруталният случай, Радев пак с мантрата да не въвличаме България във война, отказа да подпише декларацията в подкрепа приемането на Киев в НАТО. Така че, ето, виждаме една ефективна формула, която всъщност подкрепя Русия и руския национален интерес. Защото руският национален интерес е Украйна да не бъде въоръжавана, да се купува в рубли и Украйна да не бъде приета в НАТО."
Няма съпротива на държавата срещу руската пропаганда
"Един от големите проблеми на политическото ни пространство и сегашните избори са двата фронта – за и против Русия е единият, другият е "за" и против корупцията, статуквото. Един от големите успехи на руските корупционери е, че успяха да създадат тези две разграничителни линии. Те всъщност са едно. И предишното правителство тръгна бавно и неловко, заради компромисите, които трябваше да направи, за да има кабинет (коалиция с БСП), все пак, тръгна да показва, че тези два фронта на противопоставянето на руската агресия и на противопоставянето на корупцията са един и същи фронт. А те са един фронт, защото по отношение на Турски поток няма друг начин да бъде обяснено защо платихме три милиарда, за да го построим, като не е ясно кога ще го изплатим, но помага да се разпали войната в Украйна. Има много натрупани обосновани съмнение, които не достигат до своята сериозна развръзка поради неработеща прокуратура и неработеща като цяло система на сигурност. Държавата е проядена от корупция и институциите не могат да работят. Трябва да прочистим държавата си, тогава ще стане ясно къде седим в геополитически план.“
Аргументите в подкрепа на Русия
„Аргументът, с който подкрепяме Русия е защото ни е страх от нея, защото не сме добре въоръжени, но това не е така, защото сме част от НАТО. Страхът е нещо, което се насажда в населението, а не е нещо, което би трябвало институциите да поддържат. Като отпадне този аргумент, остава другият - през Русия идват лесни за усвояване пари, които не са достатъчно легални, защото нямам обяснение как може да бъде построен с парите на българските данъкоплатци Турски поток, който е вреден за европейската сигурност. Няма дадено нито едно смислено такова обяснение. Публичността на ДАНС за Турски поток се появи едва при правителството на Петков. Редно е да бъде запазена тази публичност, както и резултатите на тази публичност да бъдат обяснени. Тоест не само да се каже, че гоним дипломати по сведение на ДАНС, а и да се кажат основанията, че тези дипломати са разпознати като вражески агенти. Тоест би трябвало нивото на секретност да спре да служи за параван за кражба и прикриване на хора и далавери в държавата.
Но не съм оптимист, защото сегашните избори и бъдещ парламент са резултат от "Задругата на корупционерите и руските пропагандатори, тоест, корупцията и "руската стъпка" в България са в синхрон у нас.
А отговорността за сегашната ситуация е на тези, които свалиха предишното редовно правителство – ГЕРБ, ИТН, ДПС и "Възраждане"."
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg