"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата 3 до 9 октомври. Това са някои от акцентите в предаването от 9 октомври:
Балет "Арабеск" откри своя сезон със спектакъла "Триптих“ на сцената на Музикалния театър на 7 октомври. Заглавието обединява три самостоятелни творби на ново поколение хореографи: “Безкрайност“ на Ангелина Гаврилова, „Част от…“ на Филип Миланов и „Морето на кризите“ на Аршак Галумян от Германия.
За първи път от повече от 30 години оперният бас-баритон, прославил България из цяла Европа – Хари Драганов, подготвя концерт в България. Певецът се връща за дълго в родината си, а плановете му включват това да създаде специално певческо училище за духовна музика.
Филмът на Валери Йорданов "Шекспир като улично куче", разказващ за двама тийнейджъри, които трябва да направят своя избор между бокса и театъра, получи шест награди на 40-ия юбилеен фестивал на българския игрален филм "Златна роза": за режисура, за сценарий, за най-добър филм според Младежкото жури на фестивала, наградата на Съюза на българските филмови дейци и тази на град Варна. "Шекспир като улично куче" ще има своята официална премиера на 12 октомври в "Топлоцентрала", като част от програмата на "CineLibri". През ноември тръгва и по кината.
Между 8 и 30 октомври се провежда осмото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Мотото тази година – "Преоткритото време“ – отбелязва 100 години от смъртта на Марсел Пруст, една от иконите на литературния модернизъм, автор на монументалния роман "По следите на изгубеното време“. Тази година "Синелибри" се провежда в София и още шест града в България: Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора. Освен внушителна конкурсна програма за пълнометражен игрален филм, вдъхновен от литературна творба, "Синелибри" 2022 ще предложи на зрителите и селекция от документални филми. Те са обединени в конкурсна секция, чието мото кореспондира с картезианския принцип "Cogito Ergo Sum" ("Мисля, следователно съществувам").
Галерия "Райко Алексиев" към Съюза на българските художници до 22 октомври представя мемориална изложба на Димитър Грозданов, назована "От въглен към огън". Изложбата представя над 80 предимно живописни творби, филма на Димитър Липовански "Данте и въздушното перо" – за уъркшопите и акциите на Димитър Грозданов, за организацията на утвърдения през годините Фестивал за съвременно изкуство "Процес – Пространство“ в Балчик и скулптори.
В Художествената галерия "Васил Захариев“ в Самоков беше връчена 39-ата Национална награда за живопис "Захари Зограф“. Тазгодишният носител на наградата е Надежда Кутева. Традиционно ще бъде показана изложба с творби на наградения автор, а една от картините остава във фонда на Историческия музей в града. Изложбата на Надежда Кутева е озаглавена "Небесни образи“.
Със спектакъла "Частици жена“ започва новата Програма "Театър+“ на Народния театър "Иван Вазов“. "Театър+" е платформа за дългосрочна и съвместна творческа работа за обмяна на идеи и представяне на нови драматургични и сценични тенденции на съвременния театър. Спектакълът е повод да се преосмислят характерните за съвременния свят проблеми за страха от другия, за справянето с болката и за различните прояви на обич.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 9 октомври.
Снимка – "CineLibri"
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg