Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Каролина Любомирова:

В центъра на здравната система да бъде здравият човек

София става столица на общественото здраве

проф. Каролина Любомирова
Снимка: mu-sofia.bg

Медицинският университет в София събира европейския научноизследователски елит за обсъждане на стратегическите цели пред общественото здраве в региона. Инициативата е на Факултета по обществено здраве "Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн" и под мотото "София – столица на общественото здраве". Събитието е под патронажа на президента Румен Радев и ще състои на 14 и 15 октомври 2022 г.

Над 100 директори и декани на училища и факултети по обществено здраве ще се съберат в София за годишната среща на Асоциацията на училищата по обществено здраве в европейския регион. Това ще е първата им среща в Източна Европа след създаването на организацията през 1968 г., по инициатива на СЗО. Освен представители на асоциацията в срещата ще участват още около 150 български делегати от всички институции в България, работещи в сферата на общественото здраве.

В "Нашият ден" проф. д-р Каролина Любомирова, заместник-ректор на Медицинския университет в София и член на Изпълнителния борд на Асоциацията на училищата по обществено здраве в европейския регион от 2018 г., разказва за своята инициатива университетът да кандидатства за домакин на годишната среща.

"В работата на конференцията участие ще вземат лидери от Световната здравна организация и от други институции в областта на общественото здраве, представители от европейски асоциации по обществено здраве. Ще обменим идеи относно подходите за подобряване на програмите за обучение на професионалисти, както и ще споделим опит относно миналите кризи, които се случиха през последните години и как бихме могли да подпомогнем обучението на медицинските специалисти, както да предложим здравно-превантивни стратегии на здравните политици, за да се запази здравето на хората в променящите се условия", посочва проф. д-р Каролина Любомирова.

В центъра на здравеопазването да стои здравият човек, защото чрез националните превантивни програми, които предлагаме, биха могли да бъдат поставени в стратегически план и по този начин да се запази здравето на хората, дълголетието им, за да не се натоварват системите на здравеопазване, допълва проф. д-р Каролина Любомирова.

В рамките на форума ще бъде дискутиран опитът, натрупан от пандемията и мигрантските кризи, както и климатичните промени, които водят до промяна на здравето на хората. 

Целия разговор с проф. д-р Каролина Любомирова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46