Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизоди от живота

Към корена – кой купува ръчно тъкани продукти?

Снимка: Ани Петрова

От нейните ръце излизат пъстри торби, черги, даже и модерни раници, изтъкани от естествени материали, които са неделима част от корените и традициите ни.

Тъкачката Ирена Бучкова всяка сутрин сяда зад стана в една тъкачница в София.

Ето как преминават епизодите на нейния ден:

“Това е занаят, който се изработва с тъкани, предназначени за облекло, постелки и завивки. В него има законни корени от нашите български земи“, разказва Бучкова в ефира на “Нашият ден“.

Трудно ли се възраждат корените?

“Не е лесно, в нашия забързан свят, който изобилства от всевъзможни тъкани, в който масово са навлезли изкуствените влакна. От тази гледна точка бих казала, да, трудно е, но същевременно хората, които имат нужда от живата енергия, от свързване с корена, имат друг вид потребност. Тези хора имат нужда от нашия занаят, който дава една невидима енергия, която дава на човека, като го свързва с цветовете, тъй като моите черги са изключително пъстри.

Всеки един цвят има своята енергия – вълната е жива, дърветата, от които са изработени становете, са уникални, всичко това, съчетано в едно, дава жива връзка с корена и със самия дух на човека, който ползва тези продукти“, посочва още тя.

Бучкова разказва още в интервю за БНР, че нещата се купуват от хора с различен вид духовна насоченост и потребност:

“Всеки един от нас е в определен стадий в своя личен път и има различна потребност, чисто енергийно. Всякакъв тип хора, като възрастова граница, се интересуват от тях. Възвръща се потребността чрез занаятите да се свържем с нашата позабравена коренова система, тъй като имаме потребност“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдебната практика на Съда на ЕС

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това издание съдия Марияна Кънчева  се опитва да синтезира важните процедурни промени,..

публикувано на 27.09.24 в 12:15

"Нощта на учените" събира артисти и учени в магически светове

Европейската нощ на учените е събитие, което традиционно се провежда в над 300 града в Европа и света. Поредното му издание, както обичайно, се състои в последния петък на септември. Днес, на 27 септември, посетителите на Националния природонаучен музей при БАН ще имат възможността да се срещнат с д вама орнитолози, двама палеонтолози, един артист и..

обновено на 27.09.24 в 12:08
Марияна Дойкова

Часовете по физическо възпитание: Достатъчни ли са за децата ни?

На днешния 27 септември отбелязваме Европейския ден на спорта в училище, а темата за физическата активност на подрастващите придобива все по-голяма важност в светлината на тревожни статистики. По данни на Световната здравна организация, 32% от децата между 5 и 15 години в България са със затлъстяване , което поставя страната ни сред десетте водещи..

обновено на 27.09.24 в 10:55

Нова мисия за старата техника: Включете се в "Донеси платка"

Вниманието ни е насочено към една иновативна доброволческа акция в Сливен, наречена "Донеси платка". Идеята на инициативата е да се събират платки от разглобени или цели електрически уреди, които след това биват разглобявани от организаторите с помощта на доброволци. Различните компоненти се изпращат на правилните места за рециклиране. Основателят на..

обновено на 27.09.24 в 10:02

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58