Филип Филипов е възпитаник на каменоделното училище в Кунино и студент в Националната художествена академия – специалност скулптура.
След бакалавърската степен продължава обучението си с магистратура в областта на класическата скулптура. "Интересът ми към изкуството се породи още от детските години покрай моя баща, светла му памет, той също беше завършил каменоделното училище в Кунино.
Още от тези години имах интерес да се развивам в областта на скулптурата, каменоделието, а след като влязох в каменоделното училище, вече бях сто процента сигурен, че това е пътят, по който искам да продължа.“
Според Филип чувството за близост и интерес към професията е онзи знак, който те ориентира, че си на правилния път. Насочва се към изучаването на класическа скулптура, защото го интересуват фигурата и портрета.
"Това е една задължителна стъпка, през която трябва да се премине. Вече – дали въпросният човек, който ще се занимава с това нещо ще продължи в друга посока, или не – времето ще покаже“.
Самият той на този етап се е ориентирал именно към класическа скулптура. "Камъкът ми е любим материал и се стремя да работя предимно с него. Имам и неща от метал, керамика, дърво, но като че ли страстта ми си остава към камъка на този етап“, разказва още Филипов.
Една от най-ранните му завършени творби е бюст-паметник на Христо Ботев, създаден през ученическите години. Експонирана е в двора на каменоделното училище в Кунино.
"Проектът и моделът е на скулптура Стефан Стефанов, моя учител от училището в Кунино, доскоро директор на училището. За мен това беше първи сблъсък с една по-сериозна работа, която ми даде голямо удовлетворение и стимул за реализиране на подобни неща занапред“, казва той в интервю за БНР.
Най-скорошното му участие е в ежегодния национален пленер по скулптура в село Раювци в Еленския Балкан. За изработката на творбите там се използва врачански варовик. "Идеята на пленера е да се съхрани паметта към българските царе, войводи, революционери, духовници, като се претворяват образи в камък“, разказва той.
Всеки от творците работи по собствен проект, като работите са доста различни. Целта им е да пробудят интерес към образа, към историческата личност и да накарат младото поколение да има отношение към историята. На тазгодишния пленер Филип Филипов работи върху образа на цар Иван Шишман. "Камъкът е със височина 3 метра, реалистичен портрет. Търсил съм някакво мое виждане и състояние за личността“, споделя авторът.
Желанието на Филип е да продължи да се развива в попрището, което си е избрал, именно в България. Вярва, че ако работиш с отношение, търпение и любов, реализацията няма да закъснее.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg