Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иванка Могилска: Копирайтинг – писането на текстове е като решаването на уравнения

Снимка: Pexels

Свободата по време на работа – опция или химера? Иванка Могилска е писателка и вече 15 години упражнява професията копирайтър.

“За мен свободата е да пътувам и да разполагам с времето си. От моя гледна точка ят е възможна. Все още ми се налага да я отстоявам твърде често, не я приемам за даденост, но за мен моята свобода е възможна“, казва в ефира на “Нашият ден“ писателката Иванка Могилска и допълва:

“Когато искам да разполагам с времето си, винаги тайно си мисля за времето за писане на разказите ми. Понякога денят се запълва с множество малки задачи, които изкачат от нищото и изглеждат неотложни. Трябва да спра и да си помисля наистина ли това е толкова важно и да преподредя нещата, за да имам времето за моята свобода“.


Професията…

“Правя обучения по копирайтинг вече три-четири години. Много често при мен идват дами на 40-50 г. и казват “била съм счетоводителка“ или “била съм фризьорка“, “децата ми пораснаха и искам да правя нещо друго и ще се запиша при вас на обучение. Някои от тях не изкарват дори цялото обучение, виждат, че това не е за тях, че са си го представяли по един начин, пък то е съвсем друго. Има някои, които остават и завършват цялото обучение, някои после работят тази професия.

Писането на тези текстове за мен е един много дълъг процес, в който ти опознаваш клиента и неговия бизнес. Знаеш какво иска да постигне и какво имат конкурентите му, което той няма. И какво има той, което конкурентите му нямат. Това е като решаването на уравнение. Много често в процеса клиентът не може да обясни точно какво иска или какви са спецификите на това, което прави, особено, ако е в началото на своя бизнес и не познава още добре – нито аудиторията си, всичко е в сферата на предположенията. Все още не вярвам, че машината може да реши този тип задача“, посочва още Могилска в ефира на “Нашият ден“.

Машините…

“Най-интересното и спорното за моята професия, поне за мен в момента, е кога машините ще започнат да пишат достатъчно добри текстове, че да заменят авторите на текстове? Вече има доста такива опити“, казва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35
Димитър Шишманов

Гръцки студенти съживяват делото на дипломата Димитър Шишманов

Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..

публикувано на 08.04.25 в 11:33

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25