Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Улица в София вече носи името на д-р Емил Илиев

Снимка: Борис Панкин

Столичният общински съвет взе решение софийска улица в район "Витоша" да се нарича "Д-р Емил Илиев". Това се случи с доклад на заседание от 23 юни 2022 г., а на 16 октомври, рождения ден на д-р Илиев, улицата бе официално открита.

Ако беше сред нас сега, д-р Илиев – създателят-организатор на Международния джаз фестивал в Банско, щеше са отбележи своята 75-годишнина.

Той ни завеща Джаз фестивала в Банско. Не просто го създаде, но успя за 23 години да го издигне до значимо международно културно музикално събитие у нас и на Балканите.

Д-р Емил ИлиевПочти четвърт век Доктора не щадеше сили и познанства, за да има фестивал. Неговата харизма доведе на сцената в Банско световни артисти като Пати Остин, Соломон Бърк, Аксел Цвингенбергер, Сайръс Честнът, Марио Станчев, Джос Стоун, Кенди Дълфър и Ханс Дълфър, Масео Паркър, Боби Каркасес, Рей Джелато, Тони Момрел, Стив Хакет от „Дженесис“, групите "Инкогнито“, "Мънго Джери блус бенд“. Даде път не само на известни, но и на прохождащи български музиканти.

Д-р Емил Илиев беше изключителен дерматолог, основател и председател на Българското дружество по традиционна китайска медицина. Член на Борда на директорите на Световната организация по акупунктура. Автор на книги и научни публикации. Но музиката беше в кръвта му. Затова и най-младият български джаз фестивал, чието първо издание беше това лято в Боровец, също носи името на д-р Илиев и ще продължи да се развива- каза за "Артефир" кардиологът д-р Татяна Илиева, съпруга и последовател на д-р Емил Илиев.

Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с нея в звуковия файл.

Снимки – Борис Панкин и Здравко Петров

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29